Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iş yapma şeklinin tamamen değiştiği ve çalışanlarda aranan niteliklerin yeni iş yapma şekillerine göre değiştiği bir düzendeyiz. Bugün Avrupa’da çalışanların yüzde 81’i her hafta en az bir gün ofis dışında çalışıyor, yüzde 25’i evden çalışıyor, İngiltere’de ise çalışanların yüzde 30’u herhangi bir ofise bağlı çalışmıyor.

Teknoloji sayesinde yeniden şekillenen bir dünya düzeninden bahsediyoruz. Şimdi bu yazının temel kaynağını oluşturan ülkemiz bilişim sektörüne bakalım. 2001 yılından bu yana dile getirilen bir söylem vardır: Toplumlar arası yarışta önde olabilmek için bazı gereksinimler söz konusudur. Örneğin, ülkenin ekonomik gelişimi söz konusu olur. Örneğin, Ekonomik gelişme bilgi ve teknolojiden faydalanmakla ve bunları üretmekle olur.

Örneğin, Bilgi ve teknoloji üretiminin dünyadaki mevcut bilgi/verilere erişimle mümkün olur. Buna ve bunlar gibi bazı söylemleri şirketler ve kurumlar kendilerine vizyon edinirler -ki keza Türkiye’de de aynı şekilde benimseniyor, dile getiriliyor ama bir boşluk hissiyatı ile malesef hayata geçirilecek adımlar atılamıyor. Bu söylem aslında çok önemli. Çünkü Türkiye Bilişim sektörünün yasal bazı düzenlemelere ihtiyacı var. Yazılım piyasasında olsun bunların yurtdışı ihracatlarında olsun, internet alanı -ki en ciddi sorunları taşıyor bu ve buna benzer yasal düzenlemelerin oluşturulmasıyla artık bir düzlüğe çıkıp uluslararası sektör arenasında bizde varız diyebilmeliyiz.

Teknoloji artık oldukça ucuzladığı gibi teknolojideki pek çok engel aşıldı ve her cihazın birbiri ile konuşması mümkün hale geldi. Teknolojik yatırımlar kendilerini çok hızlı geri ödeyebildikleri için artık büyük engellere de takılmıyor, kendi kaynaklarını yaratabiliyor. Türkiye teknoloji kullanımında oldukça iyi bir durumda. Özellikle iletişim araçlarının yaygınlaştığı, büyük şirketlerin teknolojiyi iyi kullandığı, bakanlıkların kamu kuruluşlarının elektronik ortamda varoldukları ancak bunların genel bir şemsiye altında toplanarak e-Türkiye dönüşümünün yaşanması gerektiği görülüyor. e-Devlet platformunun geliştirilmeye ve güvenlik konusunun daha da kuvvetlendirilmesine ihtiyaç vardır.

Dünyayı derinden ve çoğu zaman beklenmeyen şekillerde değiştirecek bu yeni ürünler, hizmetler ve yetenekler için bir zemin oluşturacaktır. Bu yalnızca dijital teknolojinin bir norm olduğu gelişmiş ülkelerde değil, dünya üzerinde gelişmekte olan ekonomilerde de yaşanıyor. Şu an, yaklaşık bir buçuk milyarın üzerinde kişinin PC’si var, yani 6 milyarlık dünyanın yalnızca küçük bir kısmı. Türkiye olarak global arena da güçlü bir sektör olacağımıza inanıyorum.

Hedeflerimiz her sabah yeni bir güne başlangıç da kat ve kat artıyor. Bu sorumluluklar ile bilgi paylaşımı ilkesine yürekten katkı sunan biri olarak, comTalks.com ile yeni bir başlangıçta daha umuyorum -ki güzel ve etkili türkçe içerikler oluşturarak, kaynak niteliği taşıyacak sektörel kavramlar indeksi olarak yer alacaktır. Özellikle burada istediğimiz en önemli başlık ise, tabii ki sizlerin değerli yorumlarınız. Çünkü, sizlerin yorumları buraya anlam katacak. Şimdiden hepinize keyifli paylaşımlar diler, göstereceğiniz katkılardan ötürü de teşekkürlerimi sunarım.

Son olarak; hem comTalks.com web sitesi projesi hem de bu konuda katkı sunmam için nazik davetinden ötürü sevgili Sinan Ata‘ya da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Gelecek yazılar da görüşmek üzere. Sevgilerle…