Şirketler için eşi benzeri görülmemiş baskılar yaratan ekonomik kriz nedeniyle, CIO’lar şirketlerinin rekabetçiliğini sürdürmeye yardımcı olmak yolunda teknolojik imkanları ayrıntılı bir biçimde yeniden gözden geçirmeye çalışmaktadırlar. Birçokları için bu durum en önemli projelerinden bazılarının askıya alınması ya da iptal edilmesi anlamına gelmektedir. Ama bu krize sadece maliyetleri kısma gözüyle bakmak, yalnış bir yaklaşımdır.

Şirketlerinin bugün için rekabet etmeyi sürdürmeleri yanında şartlar iyileştikten sonrası için de kendilerini doğru konumlandırdıklarından emin olmak için CIO’ların, maliyetleri düşürme stratejilerine ek olarak başka stratejileri de dikkate almaları gerekir. Her teknoloji organizasyonunun kendine özel sorunları vardır; entegrasyon sorunları, geliştirilmesi gereken satıcı ilişkileri, iş stratejisine uygun olmayan yatırım tahsisleri. İşler iyi giderken, bu gibi sorunlar üzerinde çalışmak için daima daha fazla zaman vardır.

Ama bugün karşı karşıya olduğumuz zorlu koşullar ve ekonomik kriz, organizasyonun genelini etkileyebilecek temel sorunların üzerine odaklanılmasını gerektirmektedir. CIO’ların sadece beklenmedik sorunlara anında tepki vermek anlamında değil, aynı zamanda organizasyonun karşı karşıya kalacağı yeni zorlukları kontrolden çıkmadan önce tahmin etme ve şirketi bu duruma hazırlıklı hale getirme anlamında da, daha önce hiç olmadığı kadar uyanık olmaları gerekmektedir.

Yıllar boyunca CIO’lar şirket stratejisinde daha büyük bir rol oynamak ve şirketin üst düzey yöneticileri ile birlikte strateji masasında yer almak için teknoloji konusunda lobi yapmıştır. Neredeyse her şirketin stratejisinin ciddi olarak test edildiği bugünlerde, CIO’ların sözlerini tutmalarının zamanı gelmiştir.

Birçok BT organizasyonunun büyük dönüşüm girişimlerinden, daha düşük düzeyli entegrasyonlara kadar ve bunların arasında kalan her şeyi içeren, geniş bir yapılacak işler listesi vardır. Ekiplerinizin aslında bu projelerden hangilerine odaklanması gerektiğini ve size yardımcı olabilecek alternatif hizmet sağlayıcıları listesini yeniden düşünmenin zamanı geldi.

Sabit giderleri azaltmanın ve önümüzdeki aylarda çok önemli olabilecek bir esneklik kazanmanın yollarından biri budur. İnsanlara ya da teknoloji platformlarına büyük yatırımlardan kaçınmanın bir yolu olarak dışarıdaki satıcıları değerlendirin ve kendinizi iş dünyasındaki dalgalanmaların devam etmesi olasılığına karşı hazırlayın.

CIO olarak, grubunuz şirketin tümü ile işbirliği içerisindedir ve şirket yapısı zorluklara ve krize tepki verecek şekilde değiştikçe, bu değişikliklerin teknoloji altyapısı üzerindeki etkilerini düşünmeniz kaçınılmazdır. Hangi programlar stratejiktir ve hangi programların üzerine daha fazla odaklanılması gerekir? Daha önemli konular üzerine odaklanmanız için hangilerini gözden çıkarmalıyız? Er ya da geç birileri bu soruları ve çok daha fazlasını soracaktır.

En iyisi bu soruları önceden öngörmek ve o an gelmeden önce, yetkinliğinizi gözler önüne sermektir. Organizasyonun genel önceliklerini göz önünde bulundururken, hem tarafsız hem de sert olun. Acil iş gereksinimlerine uygun olmayan fikirleri aklınızdan silin ve mevcut teknoloji yatırımlarınızın değeri konusunda sorgulanıyorsanız, iş açısından kritik önem taşıdığını bildiğiniz programları savunun.

Büyük olasılıkla kötü performans sergileyenleri işten çıkarmaya başlamışsınızdır. Ama bugün iş aramakta olan çok sayıda mükemmel yetenekler olduğunu düşündünüz mü? Ekonomik kriz çok sayıda yetenekli insanın piyasaya çıkmasına neden oldu.

Daha iyi zamanlar için planlama yapmaya başlamanın kolay yollarından biri de bu çok uzun sürmeyecek fırsattan en iyi şekilde yararlanmak için yetenekleri şirkete kazandırma stratejinizi oluşturmaktır. Kriz sürekli olarak devam etmeyecektir. Bu dönemden çıkarken önceliklerinizi dikkatle düşünün, ekibinizi bugünden güçlendirmek için yetenekleri şirkete kazandırmaya başlayın ve gelecek için hazırladığınız stratejinize güç katın.

Yönetişim, iyi ve kötü zamanlarda şirketinizin karar verme süreclerine rehberlik etmesi için vardır. Ama kötü dönemlerde, yönetişime aykırı kararlar alınmasını mazur göstermek çok kolaydır. Baskı altında kötü bir hata yaparsanız, bunun nasıl sonuçlanacağını biliyorsunuz – kötü bir şekilde. Karşı karşıya olduğunuz zorluklar düşünüldüğünde, yönetişim yapınız organizasyonunuz için anlamlı değilse, işinize yaraması için dikkatle değiştirin.

Esnek olmamak için hiçbir neden yoktur. Ama kararlaştırılmış yapıyı izlemezseniz, organizasyonunuzun karar alma becerileri kısa süre içinde çökecektir. Şirketin her bölümü bugün krizin etkilerini yakından hissetmektedir. Teknoloji yöneticilerinin ve ekiplerinin tüm organizasyonu desteklemek için tepki verme biçimleri, hiç şüphe yok ki, onların gelecekteki rolünü biçimlendirecektir.