Çok değil bundan 10 yıl öncesine kadar teknoloji şirketlerinin söylemleri ortalığı kasıp kavuruyordu. Hani siyasal rejimde iktidarlığın verdiği güçle hareket edebilme dürtüsü vardır ya bu başlığa anlam katanda aslında budur. Her ürün bazında liderliği yürüten şirketler yeni dönem planlarında hep daha iyi teknolojiler üreterek pazarlarındaki hakimiyetliği sürdüreceklerini söylüyorlardı.

Ama artık günümüzde global ekonomik kriz etkileriyle bir dar boğazlığa ve kemer sıkma politikasıyla güç birliklerine giden anlaşmalar görüyoruz.

Bizler hep söylediğimiz gibi; iş dünyasının oyuncuları yeni normalin vahşi rekabet koşullarına ayak uydurmak, ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek ve ezber bozan oyuna hızla adapte olmak için teknolojiyi en önemli araç olarak görüyoruz. Hayatta kalmak için “Değişim”in kaçınılmaz olduğu aşikar. Ama bu değişim politikalarıyla inovasyon üretiminde tıkanırsanız karşınızı bir anda fırtınaların koptuğu icra kurul toplantısında bulabilirsiniz.

Bu yazımı temel alan son günlerin dev işbirliği olarak karşımıza çıkan Nokia-Microsoft anlaşması olduğunu söylemeliyim. Bu konuda blogumda detaylı olarak paylaştım. İşin biraz daha teknoloji yönetimi boyutu önemli aslında.

Çünkü Microsoft ve Nokia dahil, bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar, sadece bilişim ürünleri kullanan tüketicilerin ihtiyaç duyduğu çözümler sunmuyor. Ayrıca iş dünyasındaki her sektörün iş yapma şekillerini değiştiren, onlara daha iyi, kaliteli, daha az maliyetli, hızlı, verimli iş yapmalarını, kısaca işlerini daha iyi yapmalarını sağlayan çözümler de sunuyor.

Toplum olarak teknolojiyi bu kadar yakından takip ediyor olmamıza rağmen bazı noktalarda bürokrasiye takılabiliyoruz. Örneğin 3G konusunda bu yaşandı ve bu teknolojiye geçen en son geçen ülkelerden biri olduk.

Bunun yanında Türkiye’nin teknolojiyi sadece tüketen değil; aynı zamanda onu bulan, keşfeden, geliştiren ve üreten bir ülke haline gelmesinin de önemli olduğuna inanıyorum. Bu nedenle BT sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinin AR-GE çalışmalarına öncelik verilmesi, destek olunmasının da önemini vurgulamak istiyorum.