comScore Geçtiğimiz günlerde 2010 İnternet sektörüne dair önemli bir rapor yayınladı. Bu raporda genel olarak Avrupa’da Dijital sektör ele alınmış, önemli rakamlar paylaşılmıştı. Raporda Türkiye’ye dair çok önemli veriler yer alıyor. Raporun daha çok Türkiye’yi ilgilendiren rakamlarını sizlerle paylaşmak istiyorum:

– Türkiye’ de İnternet kullanıcıları her ay ortalama 25 saatini İnternet dünyasında geçirirken Avrupa’da bu rakam ortalama 24 saat olarak belirtiliyor.

– Her ay 25 saatini İnternet başında geçiren kullanıcılar bu sürenin %28’ini yani 7 saatini Facebook’da geçiriyor. (İnanılmaz bir rakam!)

– Türkiye’de ki İnternet kullanıcılarının %92.2’si sosyal ağları kullanıyor. (Avrupa ortalaması %84.4) Daha ilginç olanı ise bu kullanıcıların %90.4’ü Facebook üyesi!

– 2010 yılının yıldızı olan fırsat siteleri 1 yıl içerisinde Türkiye’deki İnternet kullanıcılarının %14’üne ulaşabilmiş durumda. Dünya ortalamasının %6.9 ve Avrupa ortalamasının %10 olduğunu düşünürsek alışveriş alışkanlıklarımızın ne kadar hızlı değişebildiğini görememek mümkün değil.

– Türkiye, Avrupa’da yapılan aramaların %6’sını oluşturuyor.

– Facebook’un dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğunu da söyleyerek yazıyı sonlandırmak istiyorum.

Daha ayrıntılı Türkçe değerlendirme için iş arkadaşım Yiğit’in yazdığı yazıyı okuyabilir veya tüm raporu inceleyebilirsiniz.