Bu hafta biraz farklı bir başlıkta konuşmak istedim. Orta Doğu’nun savaşlar ve rejim problemleri, Asya’nın depremler ve tsunami ve Japonya merkezli nükleer problemler sebebiyle aslında tüm dünya’nın felaketlerle uğraştığı bir dönemdeyiz.

Bu kadar büyük felaketin içinde küçük gibi görünse de petrolle olan doğrudan bağlantısı sebebiyle ilginç olduğunu düşündüğüm bir nokta farkettim ve bunu paylaşmak istedim.

Konu aslında son derece küçük gibi görünen su şişeleri. Bazı çarpıcı rakamlar paylaşmak istiyorum. 1990 Yılından günümüze dünya’da plastik şişe kullanımı 4 kattan fazla artmış.

Yalnızca Amerika’lılar bir yılda 30milyar litre suyu 50milyar plastik şişe kullanarak tüketiyor. Amerika’da Coca-Cola ve Pepsi gibi içecek devleri şişelenmiş içecek sektöründe açık ara lider görünüyor. Öyle ki şişelenmiş su’dan fazla kola ve gazoz satılıyor.

Dünya Planlama Enstitüsü (EPI)’ne göre yalnızca içecek şişeleyebilmek için yılda 2.7milyon ton petrolden türetilmiş malzeme kullanılıyor. Daha çarpıcı olansa EPI araştırmacısı Emily Arnold’un söyledikleri. Emily’e göre yalnızca Amerikalılara şişelenmiş su iletmek için yılda 1.5milyon varilden fazla petrol çıkarılıyor. Bu da 100.000‘den fazla Amerikan aracının birer yıllık petrol ihtiyacı anlamına geliyor.

Yetkililer şişe su yerine filtrelenmiş musluk suyu kullanımını tavsiye ediyor.

Bu hafta bir sosyal sorumluluk yazısı kaleme almak istedim. Birgün petrol’den vazgeçebileceğimiz teknolojiye ulaşırsak belki Orta Doğu ülkelerini de petrol havuzları değil gerçek insanların yaşadığı topraklar olarak görebiliriz…

comTalks geçtiğimiz günlerde neler yazdı?