Rusya’nın önder portallarından Mail.ru – Allods Online ile Türkiye oyun pazarına adım attı. Almanya Hamburg konumlu Mail.Ru Games, kurduğu Türkiye masası ile Türkiye oyun sektörünün nabzını ölçmeyi hedefliyor. İlk olarak Mail.Ru Games hakkında kısa bilgi verip, ardından oyunu tanıtmak istiyorum.

Mail.Ru Group, yapmış olduğu yatırımlar ile dikkatleri üzerine topluyor. Bu yatırımlardan bazıları ICQ ve Facebook olup, kendi bünyesinde sosyal ağ ve blog hizmetide veriyor.

Mail.Ru E-mail hizmetlerinde birinciliğini korurken, kullanıcı sayısını 60 Milyon olarak bildriyor. Bu da yaklaşık olarak Rusya internet pazarının %50’si olduğu öngörülüyor.

Allods Online

Oyun detaylarına geçecek olursak:
Son derece iddialı grafiklere sahip Allods Online, doğa kanunlarını hiçe sayan eşsiz dünyası ve benzersiz oyun derinliğiyle göz dolduruyor. Oyuncular, aşama kaydettikçe yeni özellikler kazanarak kendilerini çok farklı yönlere doğru geliştirebilen birbirinde tamamen farklı altı ırk ve sekiz sınıf arasından birini seçerek oyuna başlıyorlar. Astral gemiler sayesinde oyunda doğrudan gidilemeyecek yerlere ulaşılabiliyor. Oyuncular ilerleyen aşamalarda bu gemilerden inşa edebiliyorlar. Yeni özellikler eklenerek daha da güçlendirilebilen bu gemilerle oyuncular devamlı olarak değişim halindeki Astral uzayda henüz keşfedilmemiş yerleri keşfe çıkabilir, destansı PvP’lerde çarpışabilir, çok güçlü yaratıklara karşı yapılan PvE’lerde kılıç sallayabilirler.

Mail.ru Games oyunun yerelleştirilmesine ayrıcalıklı bir özen göstererek Türk oyun pazarındaki bu alandaki çıtayı çok yükseklere taşıyor. Oyun yerelleştirmesi alanında Türkiye’de yapılan en kapsamlı çalışma olan Allods Online yerelleştirmesinde 1 milyonu aşkın kelimenin 13 kişilik bir ekip tarafından 4 ay gibi bir sürede Türkçeleştirilmesinin yanı sıra 2700’ü aşkın ses dosyası da Türkçe olarak seslendirildi. Ayrıca Türk insanının kültürü ve değerleri göz önüne alınarak oyundaki binlerce nesne yeniden tasarlandı, yüzlerce mekanda detaylı değişiklikler yapıldı. Seslendirme ekibi seçimine ayrıcalıklı özen gösteren Mail.ru, bu konuda rüştünü ispatlamış profesyonellerle çalıştı. Ekip, Mustafa Şen (“Vizontele”, Abdülhamit Düşerken”, “Baba Ocağı”, “Kurtlar Vadisi”), Zaven Çiğdemoğlu (“Komser Şekspir”, “Propaganda”, “Romantik”) ve Elif İdiz’in yanı sıra birçok tanınmış müzisyeninde katılımıyla oluşturuldu.

Online oyunlarda sık rastlanan lag sorununun üstesinden gelebilmek için Mail.ru Games, Allods Online sunucularını Türkiye’de kurmayı tercih etti. Bu kararla Mail.ru Games Türkiye’deki oyuncularının kusursuz bir online oyun deneyimi yaşamalarını ve son zamanların bu en iyi oyununu maksimum keyifle oynayabilmelerini sağlamayı hedefliyor.

Mail.Ru Games Türkiye ekibine başarılarının devamını diliyorum.