Facebook Deals yani, Facebook’un “Fırsatlar” diyeceğimiz uygulaması Türkiye’de yayına girmek için gün sayıyor. Yayına girdiği zaman “grup alışveriş” pazarına, daha da önemlisi Türkiye’de ki e-ticaret pazarına ilginç bir deneyim yaşatağı tartışılmaz bir gerçek.

2010 yılı, Türkiye internet sektörü için e-ticaret yılı oldu diyebilirim. Bu yıl da, uluslararası pazarlara göre hala geride olan e-ticaret pazarımızın büyümesine şahit olacağımız bir gerçek. Facebook Deals’da bu büyümede önemli bir rol oynayacak uygulamalardan biri.

Deals’ın her ne kadar grup alışveriş sitelerinden çok büyük bir pazar koparamayacağını düşünsem de Facebook kullanıcıları bu uygulama sayesinde e-ticaret’i daha net öğrenecek, internet üzerinden alışveriş yapmanın rahatlığını Facebook güvenilirliği ile yaşayacak ve en sonunda internete daha fazla güvendikleri için tüm e-ticaret siteleri bunun kaymağını yiyecek.

Deals (Fırsatlar), geçtiğimiz haftalarda uygulamaya geçen Places (Yerler) ve yine Deals ile uygulama alanı artacak olan Credits (Krediler) sayesinde Facebook, internet alışkanlıklarımızı çok farklılaştıracak, farklı deneyimler yaşatacak. Bu yenilikler internet sektörü için ileriye yönelik düşünüldüğü zaman çok enteresan gelişmelere neden olacak gibi görünüyor. Doğacak olan fırsatları önceden kestirmek, çok büyük yarar sağlayacaktır.

Önümüzdeki haftalarda Yerler ve Krediler ile ilgili paylaşımlarda bulunacağım. Tabi en sonunda da hayal gücümüzü zorlayarak bu üçlüyü kullanarak neler yapabileceğimize bakacağız.