Geçtiğimiz ay paylaştığım “İnternet Dünyasında Kadınlar” raporundan sonra erkeklere yönelik yapılan araştırmayı paylaşmamak olmaz. Bu yazıda internet dünyasında erkeklerden söz edeceğiz. Bakalım internet dünyasında erkekler neler yapıyor.İstatistikler gerçekten çok ilginç ama şunu şimdiden belirteyim ki internet dünyasında hakimiyet hala erkek kullanıcılarda. (:

– Türkiye’de internet kullanan erkekler, toplamın %57′sini oluşturuyor.
– Aktif internet kullanan erkek sayısı: 13.796.510
– Aktif olarak sosyal medyayı kullanan erkek sayısı: 9.359.476 (%68)
– İnternet kullanıcısı erkeklerin %40′ının eğitim durumu lise veya daha üzeri. (5.673.095)
– İnternet kullanıcısı erkeklerin %38′i evinin alışverişinden sorumlu! (5.201.650 kişi)
– İnternet kullanıcısı erkeklerin %29’u otomobil sahibi. (4.068.664 kişi)
– İnternet kullanıcısı erkeklerin %43′ü internetten dizi veya film izliyor, %44’ü haberleri, gazeteleri takip ediyor.
– Erkek internet kullanıcılarının %69’u hergün veya haftada bir kaç kere internete giriyor.

Geçtiğimiz rapor sonuçlarında kadınların internet kullanımının artmış olmasının en çok e-ticaret sektörüne yaradığını belirtmiştim. Bu raporun sonuçlarına bakarak bunun nedeni için yorum yapmak mümkün diye düşünüyorum.

İnternet kullanıcısı kadınların eğitim seviyeleri erkek kullanıcıların eğitim seviyelerinden daha yüksek. Eğitimin, hayatın her alanında olduğu gibi internet kullanımında da ne kadar etkili olduğunu buradan da görebiliyoruz.

Kadın ve erkek internet kullanıcıları arasında eğitim seviyesinden başka bir önemli fark da kadın kullanıcıların erkek kullanıcılara oranla sosyal ağları daha fazla kullanıyor olması. Sosyal ağları aktif kullanan kadınların, yeniliklerden daha hızlı haberdar olması, diğer kullanıcılarla etkileşiminin fazla olmasından dolayı internete duyduğu güvenin de daha fazla olması e-ticaret oranının artmasında önemli rol oynamaktadır.

Kadınlar internet dünyasına farklı bir soluk getirdiler fakat hala internet dünyasının hakimiyeti erkeklerde. Eğer bu oranlar değişir de kadın kullanıcı oranları artarsa o zaman çok daha köklü değişimler, yenilikler kaçınılmaz olacaktır.