Facebook’un tamamlayıcı ürünlerinden biri de Credits (Krediler) olarak karşımıza çıkıyor. Facebook, Kredileri “Facebook’ta bir şeyler almanın emniyetli ve kolay yolu” şeklinde tanımlıyor. Peki Facebook Kredileri ile neler yapılabilir? Bu işin sonu nerelere uzanır?

Facebook Kredileri şu anda en çok, oyunlarda bölüm atlamak, seviye yükseltmek gibi amaçlarla satılan nesneleri almak için kullanılıyor. Facebook’da bulunan ve ücretli işlem yaptıran uygulamaların %70’inden fazlası şu anda Krediler’i kullanıyor. Facebook yaptığı son düzenlemeler ile şu anda Kredileri kullanmayan uygulama sahiplerinin de Kredileri kullanmasını zorunlu tutacağını geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. 1 Temmuz’dan itibaren tüm Facebook uygulamaları Krediler uygulamasına geçmiş olacak.

Facebook’un Krediler için %30 komisyon aldığını ve Zynga gibi çok paraların döndüğü uygulamaların henüz Krediler’i kullanmadığını düşünürsek 1 Temmuz Facebook için bir dönüm noktası niteliğinde olabilir.

Yerler ve Fırsatlar’ın yaygınlaşması ile Facebook’un çok büyük bir e-ticaret merkezine dönüşeceğini hepimiz tahmin edebiliyoruz. Bunun dışında Krediler’in de yaygınlaşması Facebook üzerinde yapılacak olan ürün satışlarını arttıracak. Büyük e-ticaret siteleri, Migros gibi marketler ürünlerini Facebook üzerinden daha kolay satacak. Kullanıcılar da Facebook dışına çıkmadan her işlerini halletmenin rahatlığıyla buraları aktif olarak kullanacaklardır.

Peki bu Krediler nerelere entegre olabilir? Nasıl kullanılabilir?

– E-ticaret siteleri yapılarına entegre edecekleri Krediler uygulaması ile Facebook hesabı ile giriş yapmış kullanıcılardan tekrar kredi kartı bilgileri istemeden, Kredi miktarları nca alışveriş yapmalarını sağlayabilir.

– Alışveriş merkezleri, bankarKullanıcılardan maddi kazanç sağlayan her yer hediye olarak kullanıcılara Kredi verebilir.

– Dünyanın en büyük bankası neden Facebook olmasın. Her kullanıcıya, Kredi yükleyebileceği, her yerde kullanabileceği bir imkan sağlanırsa kim kullanmak istemez ki?

– Markalar Facebook üzerinde kampanyalar yaparken büyük ödüller veriyor, bu ödülleri kazananlar aslında ödül yerine parayı tercih eder fakat bu yasal değil. Markalar da kullanıcıları daha çok memnun etmek için ödül olarak Kredi verebilir. Kullanıcılar da bu Krediler’i dilediği gibi kullanır.

– Sayfalar, kuruluşlar Krediler için yazacakları ufak bir uygulama ile bağış toplama yoluna gidebilir. (Tabi bu durumda en çok merak edilen soru akıllara geliyor. Bu Krediler paraya dönüştürülebilecek mi? Dönüştürülecek ise nasıl?)

Şimdilik aklıma gelen basit kullanım alanları bunlar. Eminim kullanılmaya başlandığı zaman çok farklı fikirler de ortaya çıkacaktır. Fakat, kontör kartlarının artık para gibi kullanılmaya başlandığı için kaldırıldığı bir ülkede Krediler nasıl işler, yasal düzenlemeler, sınırlamalar nasıl yapılır bilemiyorum. Uygulamalar aktif olarak kullanılmaya başladığı zaman bu gelişmeler gündeme gelecektir. İzleyip göreceğiz…

Güncel gelişmeler için resmi sayfalarını takip edebilirsiniz.