Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Ortaklık Yapısı

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Ortaklık Yapısı

Türkiye’nin en değerli şirketlerinden Turkcell’in ortaklık yapısı oldukça karışık.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., 1994 yılında şu anda TeliaSonera’nın sahip olduğu Sonera Holding, Çukurova Grubu ve MV Holding’in kurucu ortaklığında kuruldu.

Bugün itibariyle Turkcell’in 4 hissedarı bulunuyor. %34.69’lık bölümü ise halka arz durumda. Piyasa değeri 12.98 milyar $ (TT’nin %70’i) olan Turkcell’in hissedarları  şöyle;

-> MV Holding: GSM’i Türkiye’ye getiren adam olarak bilinen Murat Vargı’nın kurucusu olduğu şirket bugün itibariyle şirketin %3,86 oranında hissedarı.

-> TeliaSonera: Özellikle İskandinav pazarında faaliyet gösteren güçlü bir iletişim operatörü.

-> Altimo: Rus Alfa Group bünyesinde telekomunikasyon alanında faaliyet gösteren bir girişim sermayesi.

-> Çukurova Holding : Mehmet Emin Karamehmet’in yönetim kurulu başkanı olduğu, medya, enerji, sigortacılık, turizm vb. alanlarda faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük holdinglerinden.

Buraya kadar herşey normal. Ancak bu hissedarların ortaklık yapısı, kimlerin azınlık hissedar olduğu, şirketin kimin kontrolünde olması gerektiği değerlendirildiğinde işler biraz karışıyor.

Turkcell’in en büyük hissedarı %51 pay ile Turkcell Holding. Turkcell Holding’in %53’ü Çukurova Telekom Holding’e, geriye kalan  %47’lik dilim ise TeliaSonera’ya ait. Çukurova Telekom Holding’in %51’i Çukurova Holding’e, %49’u da Altimo grubuna ait. TeliaSonera’nın Turkcell’de ayrıca %13.07’lik payı var. Böylece TeliaSonera direk ve indirek payları toplandığında %37.1 ile en büyük hissedar olmuş oluyor. Toplamda Çukurova Grubu’nun %13.8, Altimo’nun ise %13.22’lik  hissesi olmuş durumda.

Sonuç olarak, çoğunluk hissesi TeliaSonera’da olmasına rağmen şirketin %51’ine sahip Turkcell Holding’in %53’üne sahip Çukurova Telekom Holding’in %51’ine sahip Çukurova Grubu tüm kırılımlarda %50’den fazla paya sahip olduğu için şirketin kontrolünü elinde tutuyor.  Bu kafa karıştırıcı yapıyı aşağıdaki resmin güzel açıkladığını düşünüyorum; (Kaynak)

 

Şirketin kontrolü kimde olursa olsun, analistler bu karmaşık ve yargıya taşınan ortaklık yapısının Turkcell’in piyasa değerini olumsuz etkilediği görüşünde. Zira rakamlar da aynı şeyi söylüyor, çünkü son bir yılda Turk Telekom’un hisseleri %56 yükselirken, Turkcell’inkiler %2.3 düştü.

Güneşli bir haftasonu dilerim.

Author

1979 İzmir Karşıyaka'da doğan Uygar Boynudelik, Bornova Anadolu Lisesi ve İzmir Fen Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü için İstanbul’a geldi. 2002 yılındaki mezuniyetimi takiben aynı bölümde yüksek lisansa devam etti. Askerlik sonrası Vestel’de Yazılım Mühendisi olarak çalışmaya başladı. Liderliğini yürüttüğü proje ekibi ile Digiturk için geliştirdiği DCR DT 9001 cihazı 500K’dan fazla Digiturk müşterisinin evine girdi. Vestel’den sonra Digiturk’te Ürün Yönetimi bölümünde 1,5 milyondan fazla Digiturk müşterisinin müşteri deneyiminden sorumlu olarak çalıştı. Ocak 2009′dan beri TTNET’te Tivibu Ev projesinde görev alıyor.

2 comments

 • Pingback: Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Ortaklık Yapısı | #meraklısına, kaliteli içerik#

 • Sayın.MEHMET EMİN KARAMEHMET Çukurova gurup başkanı ve baytur inş yöneticileri sizlere sesleniyorum beni duyun

  Ben doğuştan değil çukurova baytur inş kolumu kaybettim Dolar milyarderi patronun kolsuz bıraktığı fakir işcisiyim..

  İŞ adamı olan MEHMET EMİN KARAMEHMET din işinde kolumu kaybettim Çukurova Gurubuna bağlı Baytur İnş da beni duyun ahali

  Mhkm..(2,bintl tazminat kazandım yasal faizle birlikde(5,600tl) tazminat aldım bir kol PROTEZ(9,bin eura) beni duy KARAMEHMET

  İŞ adamı olan M.E.KARAMEHMEDİN işinde kolumu kaybettim bir kol PROTEZİ yaptıramayacak iş veremiyeçek kadar fakirler duyun

  Dolar milyarderi M.E Karamehmedin kolsuz bıraktığı fakir İşçisiyim 17 yıldır kolum yok MHKM 5yıl sürdü aldığım para 5,600TL dir.

  HOR GÖRME
  SENİNDE BAŞINA
  GELİR KEFENİN
  CEBİ YOK
  M.E.KARAMEHMET
  KOLUMU SENİN İŞİNDE
  KAYBETTİM
  KAYSERİDE YAŞIYORUM

  Reply

Bir Cevap Yazın

comTalks yazılarını ve gelişmelerini ilk sen duymak istiyorsan e-posta adresinle bültene üye olabilirsin. Asla spam yapmayız.
TwitterFacebookGoogle+