Geçtiğimiz hafta ikincisini yayınladığımız kitle psikolojisi analiz yazı dizisine bu hafta comTalks’ta hayli ilginç verileri birlikte analiz etmek için ara vereceğiz.

Mutlaka duymuş olmalısınız; Usame bin Ladin yakın zamanda Amerikan askerlerince düzenlenen bir saldırıda öldürüldü ve bu haber Amerikan başkanı Obama tarafından kitlelere duyuruldu. Belki seçim öncesi zamanlamanın da etkisiyle bu haber binlerce komplo teorisi ve soru işaretleriyle karşılandı ve fakat doğal olarak dünyanın en güçlü devleti dünya gündemine istediği başlığı yerleştirmiş oldu.

comScore imzalı araştırmada Usame bin Ladin’in öldürülmesinden sonra haberlerin kitleler tarafından ağırlıklı olarak hangi platformlar aracılığıyla tüketildiğine değinilmiş.  Gelin global değer taşıyan bir başlık ortaya çıktığında hangi elektronik platformlara “saldırarak” gündemi sıkı sıkıya takip ediyoruz, ona bakalım:

“Osama” İle İlgili Platform Bazlı Saatlik Veriler:

Yukarıdaki grafikte mobil ve tablet kullanımının haber tüketiminde hangi saatlerde tırmanıp hangi saatlerde düşüşe geçtiği netçe görülebiliyor.

comScore bir sonraki grafikte ise haber sitelerine giden toplam pc, mobil ve tablet trafiklerinin yüzde kaçı Usame bin Ladin içeriklerini tüketmiş bunu görüyoruz.

comScore’a göre 22:00 saatinde inanılmaz bir yükselişle Usame bin Ladin haberleri PC trafiğinin %10’unu,  tablet trafiğinin %20’sini ve mobil trafiğin de %27’sini işgal etmiş.

Son olarak;

Platform Bazında Usame Haberlerinin Saatlik Payı

Son grafik açıkça ortaya koyuyor ki haberi ilk duyduğumuzda sarıldığımız cihazlar ağırlıklı olarak Tablet ve Mobil sınıfı elektronik cihazlar.

Usame bin Ladin’in öldürülmesi Türkiye’den bakan bizler için hiç birşey ifade etmese de bu ölüm haberinin ardından haber tüketim alışkanlıklarımızın ne yönde değiştiğini bir kez daha görebilmiş olmak bana göre bir kazanım.

İlginç bulduğum bu verileri sizlerle paylaşmak istedim. Sizlerin de yorumlarıyla konuyu daha ileriye taşıyabiliriz.

Bir haftayı daha kapatırken comTalks yazarı arkadaşlarımın paylaşımlarını sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum. İyi haftasonları dilerim.