İnternet dünyasında kadınlar ve erkekler ile ilgili yapılan araştırmalardan sonra şimdi de internet dünyasında çalışanlar üzerinde yapılan IAB – Türkiye araştırmasını sizlerle paylaşıyorum.

11.6 milyon çalışan üzerine yapılan bir araştırmadan söz ediyoruz, bu rakam toplam internet kullanıcılarının %48’inin oluşturuyor. Toplam internet kullanıcı sayısı olarak yine IAB – Türkiye’nin verdiği 24.306.227 rakamını kullanıyoruz.

– Çalışan kesimin %69’u erkeklerden oluşuyor.
– Çalışan kesimin %82’isi hemen hemen her gün internete giriyor.
– Çalışan kesimin %41’i ortaokul ve altıdna bir eğitim seviyesine sahip.
– En enteresan verilerden biri ise çalışan kesimin %22’si 24 yaşın altında.
– Çalışan kesim interneti en çok arkadaşları ile haberleşmek, gazete okumak, tv – video izlemek ve e-devlet – bankacılık işlemleri için kullanıyor.
– İlginç verilerden biri de çalışan kesimin %42’si çocuksuz.
– Çalışan kesimin %5’i hala internet kafelerden internete giriyor. Buna ek olarak %55’i evden internete bağlanıyor. – Genel olarak çalışan kesimin %35’i internete cep telefonlarından bağlanıyor.  Çalışan kadınların internet alışkanlıklarının farklılığı burada da ortaya çıkıyor çünkü kadınların %43’ü erkeklerin ise %31’i mobil internet kullanıyor.
– Aslında en fazla internet kullanması gereken kesim olduğunu düşündüğüm üst düzey yöneticiler ise, maalesef ki, sadece %2’lik bir oranla en az internet kullanan kitle durumundalar. En çok internet kullanan çalışan kitle ise %37 ile “işçi” kesimi oluyor.

Raporun ayrıntılarını mutlaka inceleyin. Tüm bu veriler internet alışkanlıklarımızı ortaya çıkardığı, daha önemlisi girişim fikirlerinde çok fazla önem kazandığı için hepimizin ezbere bilip, yorumlayabildiğimiz veriler olmalıdır.

Daha önce de dediğim gibi önemli olan verilerin bulunması değil, bu verileri iyi şekilde anlamak ve yorumlamak. Bunu iyi bir şekilde yapabilirsek her şey çok daha anlamlı olacaktır.