Geçtiğimiz yılın Kasım ayından bu yana comTalks’ta sizlerle birlikte olduk. Değişen ve gelişen yazar kadromuz çok anlamlı paylaşımlar ortaya koydular ve en önemlisi sizler tüm sosyal platformlar üzerinde yazdıklarımıza teveccüh gösterdiniz. Okumaya değer buldunuz. Doğrusu bir yıldan kısa bir sürede bu konuma geleceğimiz aklımın ucundan bile geçmezdi.

Fakat bugünün konusu farklı. Bugün istatistiklerden ve rakamlardan bahsetmeyeceğiz. comTalks’ta yeni bir konsept olan “siyah arkaplanlı” protesto yazılarının ilki bu.
Yazının başlığı “Bir Trending Topic Olarak “Terör”” çünkü görünüşe göre hepimiz medyayı takip ediyoruz,  “Şırnak’ta 3 Şehit” haberlerini okuyor ve tam 50 saniye sonra unutuyoruz. Bizim için normalleşiyor. Rakamla 3-5-12-15 yazması ve okuması ne kadar da rahat artık hepimiz için. Aceleyle sosyal medya platformlarında terörü lanetliyoruz. Hatta terörü lanetlemek için daha kaliteli cümle kurma yarışına gidiyoruz. Oysa her bir şehit Türkiye’nin herhangi biryerinde bir eve ateş düşürüyor ve eminim bu evlerde anne-babalar, kardeş ve eşler için nefes almak bile zorlaşıyor. Terör bizim için normalleşiyor, bir “trending topic” olmaktan öte gitmiyor artık.

Ülke olarak bu bela yalnızca güvenlik güçlerimizi değil öğretmenlerimizi de elimizden almakta hiç bir sakınca görmüyor. Milli servetimiz olan öğretmenlerimizin eğitimi için en az 15-16 yıl emek harcıyoruz ve onlar elimizden kayıp gidiyor. Yalnızca geçtiğimiz günlerde 12 öğretmenimiz hainler tarafından kaçırıldı. Kaçırılan, yaralanan ve şehit edilen sivillerimizi de unutmamak gerek.

comTalks’ta buna yer verdik çünkü bu konuyu takip ettiğimizi göstermek ve tepkilerimizi ortaya koymak istedik. Ekip olarak pek çok yerli-yabancı haber kaynağı takip ediyor ve mesleki anlamda belirli alanlarda yazılmamış şeyleri yazmaya gayret ediyoruz. Fakat özellikle bu terörist saldırıların Türkiye’nın dışındaki medyada çok az yankı bulması bizi huzursuz ediyor. Sanki gözler kasıtlı olarak bu sürece kapatılıyor. Ülkemizle ilgili herkes “stratejik müttefik” deme yarışındayken söz konusu kayıplarımız olunca “üç maymun” oynanıyor.

Ekip olarak terörün memleketi, dili, dini ve ırkı olmadığını yeniden hatırlatmak istiyor, bizim ve sizin terörünüz diye bir ayrım yapılamayacağının akıllara yeniden getirilmesini umuyoruz. Elbette bu ülkenin çocukları vurularak tükenmez ve her ne olursa olsun, talepleri dile getirmenin en onursuz yolu terördür. Üstelik bugün Türkiye’de bizi üzen terörün yarın başka bir ülkeyi başka çıkarlar için üzmeyeceğinin hiç bir garantisi yoktur.

Çok sık görmeyeceğiniz bu “siyah arkaplanlı” protesto yazılarını mazur görünüz. Hep mesleki yazabilmek, her zaman bu motivasyonu kendimizde bulabilmek isterdik.

comTalks’ta “Başarı Hikayeleri” serisi devam edecek. Seri yazdığım için uzun zamandır yazmak istediğim bu yazıyı yazamıyordum. Seriye birer hafta arayla devam etme kararı aldığımız için nihayet yazabildim.

Daha çok teknoloji, trend ve istatistik yazabilmek dileğiyle. Hepinize iyi haftasonları dilerim.