Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ihracat 200 milyon doları bulduğunda, “ihracat fezaya ulaştı” diye değerlendirme yapmıştı.*

Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre Türkiye de 750 bin şirket var ve bu şirketlerin %80’i son 20 yılda kurulmuş durumda. Türkiye de artık yılda 60.000 yeni şirket kuruluyor, bu şirketler hem yüksek cirolara ulaşıyor hemde istihdam sağlıyor.

Bu şirketler arasından ihracat yapanların 2011 yılında yaptığı/yapacağı ihracat rakamı 135 milyar dolar. Küresel krizin etkisiyle son iki yıldır ciddi kayba uğrayan bu rakam’ın yükselmeye devam ederek Cumhuriyet’in 100. yılı, 2023 yılında 500 milyar doları bulması hedefleniyor.

Türkiye’nin en büyük şirketi Tüpraş’ın, 2010 yılı cirosu 26 milyar tl, ihracatı 2.8 milyar dolar, en büyük 1000. şirketimiz 80 milyon tl ciro ile Merter Helva Sanayi, 4 milyon dolarlık ihracatı var.

Bu rakamlar eskiye nazaran iyi gorunebilir, ancak dünyanın en büyük 250 şirketi arasında sadece bir holdingimiz, Koç Holding var. Dünya ölçeğinde iş yapan şirketlerin büyüme hızları hala bizim şirketlerimizin çok üzerinde. Bu hıza ayak uyduran şirketlerimizin artması şart.

Bu yılları Türkiye’nin altın yılları olarak görüyorum, her şirket kendini sorgulamalı ve yıllık hedeflerinin üzerine çıkmak için neler yapabileceğini daha çok düşünmeli, daha çok çalışmalı. Arkamızdan esen bu rüzgarla çok hızlı yollar katedebilir, ilk sıralarda daha çok şirketimizi görebiliriz.

İyi haftasonları ve iyi bayramlar dilerim…

*Capital Dergisi İhracat Top 500 ekinden alınmıştır.