Bu çocuk bana yeni bir bakış açısı kazandırdı. İçerisinde bulunduğumuz sektörü elitize etmek, olduğundan büyük göstermek gibi kötü bir huyumuz olduğunu düşünüyorum. Bu durumun en temel sebebi ise bana göre yeni yeni sektörleşen bu alanda kaliteli insan kaynağı kıtlığı. Bu ne yazık ki hem teknik, hemde yönetim tarafında böyle.

Videodaki çocuğun söylediklerini birebir çevirmek istiyorum şimdi;

Herkese merhaba, ismim Thomas Suarez.

Bilgisayarlar ve Teknoloji bana hep cazip gelmiştir. Şimdiye iPhone, iPod Touch ve iPad için birkaç uygulama geliştirdim. Bazılarını bugün sizinle paylaşmak isterim;

İlk adımım farklı bir fal uygulaması olan Earth Fortune‘du. Kısmetinize göre dünyayı farklı renklerde gösteren bir uygulamaydı.

Şahsen en sevdiğim ve en başarılı uygulamam ise Bustin Jieber‘dı, bir Justin Bieber dövme oyunu. Böyle bir oyun yapmaya karar verdim çünkü okuldaki pek çok kişi Justin Bieber’dan pek de hoşlanmıyordu. Programlama kısmını tamamladım ve 2010 yılında tatillerden hemen önce uygulamayı yayınladım.

Pek çok insan bana “nasıl yapıyorsun” diye sordu çünkü onlar da uygulama geliştirmek istiyorlar. Bugünlerde birsürü çocuk oyun oynamaktan keyif alıyor fakat artık oyunları kendileri yapmak istiyorlar ama bu zor çünkü nasıl programlama yapılacağını, nerede öğrenilebileceğini bilen çocuk sayısı oldukça az. Demek istediğim futbol için bir futbol takımına, keman için bir keman kursuna katılabilirsiniz. Peki ya uygulama geliştirmek istiyorsanız?

Az önce bahsettiğim şeyleri gençken bazı ebeveynler yapmış olabilir ama pek çok ebeveyn uygulama yazmamış. Uygulama geliştirmeyi öğrenmek için nereye giderdiniz? Benim yaklaşımım, benim yaptıklarım şöyle;

Öncelikle temeli anlayabilmek için Python, C, Java vb gibi farklı programlama dillerinde kod yazdım.

Öncelikle temeli anlayabilmek için Python, C, Java vb gibi farklı programlama dillerinde kod yazdım. Sonrasında Apple iPhone’u çıkardı ve hemen sonrasında iPhone yazılım geliştirme setini. iPhone yazılım geliştirme seti bir uygulamayı programlamak ve yayınlamak için oldukça yeterliydi.

App Store’da uygulama satabilmek için gerekli olan 99$’lık ödemeyi yapmaya ikna ettim.

Bu durum bana yepyeni bir fırsatlar penceresi açtı ve geliştirme setini biraz kurcaladıktan sonra bazı uygulamalar yaptım, bazı deneysel uygulamalar. Bunlardan birtanesi sonradan Earth Fortune oldu. Sonunda Earth Fortune’u App Store’a koymaya hazırdım ve ailemi App Store’da uygulama satabilmek için gerekli olan 99$’lık ödemeyi yapmaya ikna ettim. Kabul ettiler ve ben bugün App Store’da uygulamalar satabiliyorum.

İlginç bir şekilde; ailem, arkadaşlarım, öğretmenlerim ve hatta App Store’dakiler tarafından epey cesaretlendirildim. Bunun çok yardımı oldu.

Steve Jobs’dan çok etkilendim ve okulda App Club adında bir uygulama kulübü kurdum ve sağolsun bir öğretmenim kulübü destekledi. Okulumdaki herhangi bir öğrenci kulübe gelip bir uygulamayı nasıl dizayn edeceğini öğrenebilir. Öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşabilmek için yaptım bunu.

Burada bazı bölgelerde iPad Pilot Programı adında bir program var. Şanslıyım ki benim bulunduğum bölgede de geçerliydi bu program. Asıl soru ise iPad’leri nasıl kullanacağımız ve ne tür uygulamalar geliştirmemiz gerektiği idi. Okuldaki öğretmenlerimizden ne gibi uygulamalar istedikleri konusunda yorumlar ve geri-dönüşler almaya başladık. Uygulamayı geliştirip satmaya başladığımızda yerelde satılan uygulamaların ücretsiz olmasına, diğer bölgelerde satılan uygulamaların gelirinin ise yereldeki yardım kuruluşlarına gönderilmesine karar verdik.

Artık özellikle teknoloji konusunda öğrenciler öğretmenlerinden genellikle daha fazla şey biliyorlar. Yani… Üzgünüm 🙂

Artık özellikle teknoloji konusunda öğrenciler öğretmenlerinden genellikle daha fazla şey biliyorlar. Yani… Üzgünüm :). Bu öğreticiler için bir kaynak, öğreticiler bunu farkedip doğru alanlarda kullanılmasını sağlamalılar.

Gelecekte neler yapmak istediğimle konuşmayı tamamlamak istiyorum; Öncelikle daha fazla oyun, daha fazla uygulama yapmak istiyorum, bir 3. parti şirketle uygulama geliştirmek için çalışıyorum. İleride Android için de uygulamalar geliştirmek istiyorum ve App Club adını verdiğim uygulama kulübünü sürdürebilmek ve öğrencilerin diğer öğrencilerle bildi paylaşabileceği başka yollar bulmak istiyorum.

Bazılarımızın aksine ben gelecek olan nesilden çok daha fazla şey bekliyorum. Çünkü onlar başarı için gerekli her türlü donanıma doğuştan sahipler.

Keyifli haftasonları diliyorum.