Kurban Bayramı’nda CNN Türk’te Cüneyt Özdemir’in konuğu Acun Ilıcalı idi. (Tekrar programı olabilir.) Programda konu döndü dolaştı Van depremine ve Başbakanın annesine geldi. Cüney Özdemir, Acun’a direkt olarak ¨Neden Van Depremi sonrası yayın yaptın da başbakanın annesinin cenazesi olduğu gün yapmadın?¨ diye sordu. Acun soruyu kısa ve net bir şekilde yanıtladı: “Yanlışın var, yayınladım!¨

Cüneyt Özdemir doğal olarak şaşırdı. ¨Nasıl yani, Ahmet Hakan köşesinde yazdı dün bu konuyu?¨ dedi. Acun telefon ile konuşmuş Ahmet Hakan ile. Durumu anlatmış. Van Depreminin olduğu Pazar Günü yayın yapmadığını, Başbakanın annesi vefat ettiğinde Yeni Bölüm Yeteneksizsiniz yayınlandığını anlattı.

Cüneyt Özdemir kadar ben de şaşırmıştım. Eşime sordum Acun ile ilgili bu söylentiyi duymuş muydu. Duydum tabi ki, Başbakanın annesi öldüğünde yayın yapmamış dedi. Sonra bir kaç kişiye daha sordum. Neredeyse herkes aynı şeyi söylüyordu. Acun çok ayıp etmişti. Onu buraya getiren halka ihanet etmiş ve Başbakana yalakalık yapmıştı.

Peki gerçek nasıl bu hale geldi de neredeyse herkes buna inandı? Sosyal Medya’da bu konu çok fazla paylaşıldı. Sık frekanslar ile aynı mesaja maruz kalmak mı bu etkinin sebebi yoksa gizli gizli nefret mi ediyoruz Acun’dan?

Sebebi her ne olursa olsun bilgi ile ilgili bir kaç önemli problemimiz var.

1. Bilgi artık çok fazla ve kolay erişilebilinir. Dolayısı ile önemli/önemsiz, işe yarar/yaramaz vb. şekillerde ayıklanması gerekli. Başka bir deyişle kategorize edilebilmeli ve işlenebilmeli.
2. Zaman kısıtı sebebi ile okumaya bile zaman yok. Mümkünse özetlenebilmeli.
3. Nasıl olacağını bilmemek ile birlikte bir şekilde bilginin doğruluğu test edilebilmeli ya da kaynaklar ile desteklenmeli.

Şimdiden sıkıntılarını yaşadığımız bilgi toplumunun evriminde karşısına çıkacak 3 büyük engel.

Siz ne düşünüyorsunuz?