“İnternet, her internet kullanıcısını etkileyecek önemli bir değişimi tecrübe etmek üzere.” İnternet’in temelini oluşturan, alan adı sistemini ve yönlendirmeleri yöneten ICANN, internet’in son büyük değişikliğini bu cümleyle açıklıyor. Bu yeni değişiklik tıpkı .com, .net ve .org gibi .örnek şeklinde jenerik alan adları kaydetmeyi mümkün kılıyor. Elbette bu yeni bir haber değil fakat yazımızın cevaplamaya çalışacağı bazı sorular var;

  • Kimler kayıt yaptırabilir?
  • Ne zaman kayıt yaptırabilir?
  • Nasıl kayıt yaptırabilir?
  • Ticari kayıt nasıl yapılacak?
  • Sivil toplum kuruluşları nasıl kayıt yapabilecek?
  • Eğitim kurumları nasıl kayıt yapabilecek?

Yeni jenerik alan adı politikası yalnızca ingilizce karakterleri değil, Arapça, Kirilce, Çince ve Türkçe gibi kendi karakterleri olan dillere de jenerik alan adı uzantıları sağlayabiliyor. ICANN 45 gün sonra jenerik alan adları için başvurular toplamaya başlayacak ve kurumlar ICANN’a başvurularını tamamlayıp ulaştıracaklar.

Jenerik Alan Adı Uzantılarının Program Direktörü Michael Salazar bir tanıtım videosu hazırlatmış. Salazar ve ekibi gTLD konusunda cevabını bilmek istediğimiz soruları cevaplıyor. Jenerik alan adlarını yazının bundan sonraki kısmında kısaca gTLD olarak yazacağım;

Kimler Başvurabilir?

gTLD için bilinen, öncelikle itibar sahibi olan her kurum, kuruluş, organizasyon veya dernek başvuru yapabilir. Ne yazık ki şahıslar, yeni girişimler ve birleşmek üzere olan şirketler gTLD için başvuru yapamıyorlar. Kısaca bir marka değeri olan, büyük bir organizasyon olma şartı aranıyor ve değerlendirme sürecine katılabilmek için ödenmesi gereken bedel 185.000 $.

Sivil Toplum Kuruluşları

Toplum faydasına çalışan bir organizasyonsanız başvuru sürecinde kuruluşunuzu çok net anlatabiliyor olmalı ve ürettiği faydayı kolayca gösterebiliyor olmalısınız.

ICANN dernekler ve sivil toplum kuruluşlarından bu anlatımları şu sebeple istiyor, gTLD’ler teslim edildikleri kurumlara bazı faaliyet alanları belirlenip bunlar üzerinden bir sözleşme imzalanarak teslim ediliyor. Bu sebeple ticari olsun olmasın her kurum kendisini çok net anlatmak durumunda.

Bölgesel gTLD’ler

Bu jenerik alan adı türü için bence olması gerektiği gibi bazı katı çizgiler var. Bu alandaki başvurular ISO ve Birleşmiş Milletler listelerinden gerekli doğrulamalar yapılarak teslim edilecek.

Ülkeler kendi isimlerini gTLD olarak kaydedemeyecekler. Dolayısıyla .türkiye alan adı uzantısını yakın gelecekte görmeyeceğiz. Bölgesel olan, şehir, semt veya başkent gibi markalar ise yalnızca bağlı bulundukları devletin onayıyla jenerik isimlere sahip olabilecekler.

gTLD başvuruları 12 Ocak 2012 tarihinde başlayıp 12 Nisan 2012 tarihine kadar devam edecek. Salazar takvimin önemine “başvuru sürecinde izlemeniz gereken bazı adımlar olacak, bu sebeple takvim önemli” diyerek özellikle dikkat çekiyor. Yani normal TLD’lerin (.com .net .org vs..) aksine gTLD başvuruları iletişim gerektiren bir süreç olarak işleyeceği için olabildiğince erken başvuru yapıp eksiklerinizi ve ödemek durumunda olduğunuz bedelleri öğrenmeli ve iletişimi başlatmanız öneriliyor.

Başvurular belirlenen tarihler içerisinde şuradaki adresten gerçekleştirilebilecek.

Yorumlarda bu sürecin interneti nasıl etkileyeceği konusunda tartışabiliriz. Şahsen markaların ve siyasilerin baskısı ile pek çok yanlış anlaşılmaya ve karışıklığa sebep olabileceğine inanıyorum. Umarım ICANN tarafından doğru yönetilen bir süreç olur.

Bir gün gecikmeyle de olsa sizinle olmak güzel, şunu hatırlatayım; comTalks’a “kadın gücü” kazandırmak için çalışmalarımız başladı. Yakında iddialı isimlerin duyurusunu yapabiliriz.