“İkincil pazar için; başka sektörlerin, ürünlerin halihazırda oluşturmuş olduğu pazarın etkisiyle oluşan ve bu pazarlar ile birlikte ilerleyen pazarlardır” şeklinde bir tanım yapmak yanlış olmaz diye düşünüyorum. Türkçe tatmin edici bir tanım bulamadım. İngilizce tanımını ise, daha önce Afşın’ın yazdığı Facebook ve İkincil Pazarlar yazısında paylaştığı Wikipedia linkinden okuyabilirsiniz.

Peki bu tanım ile İnternet sektörünü bir araya getiren şey ne? Bu iki olguyu bir araya getiren şey tabi ki de İnternet sektörünün yakın zamanda oluşturduğu ikincil pazarlardır. İnternet’in hanelerde aktif kullanılmaya başlamasıyla ile başladığını düşündüğüm ikincil pazarlar Google ve Facebook gibi şirketlerle çok iyi seviyelere gelmeyi başardı. Artık İnternet girişimleri kendi pazarlarını oluşturmanın yanında yeni pazarlar oluşturarak hem değerlerini arttırıyor, hem de iş dünyasına inanılmaz katkı sağlar hale geliyorlar.

2010, 2011 ve 2012 yılları, İnternet sektörü açısından, özellikle Türkiye’de çok hareketli geçti. Bu üç yıl boyunca bir çok yeni girişim hayata geçti. Yurt dışında aktif olarak çalışan sistemler Türkiye’de de hayata geçirildi ve çok başarılı şirketler kuruldu. Her ne kadar çok büyük adımlar atılmış olsa da henüz bu duruma ancak “pazar oluştu” diyebiliriz. Yani artık, ülkemizde de ciddi bir İnternet pazarından söz edebiliriz. Bu çok güzel bir gelişme çünkü bundan 5 yıl önce, bugünler için çok daha farklı şeyler düşünülüyordu ve geldiğimiz noktaya çok daha uzun sürelerde geleceğimiz öngörülüyordu. Bu ivmeyi kaybetmeden İnternet sektörünün gelişmeye devam edeceğini umarak ülkemizde de girişimlerin ikincil pazarlar oluşturacağı hayalini kurmamız artık çok da ütopik bir durum değil.

Yurt dışında çıkan girişimlerin bile ülkemizde ciddi pazarlar oluşturduğunu çok net görebiliyoruz. İnstagram fotoğraflarımızı basan projeler, grup alışveriş sitelerini tek yerden takip edilmesini sağlayan ve bu sistemler aracılığıyla yapılan satışlardan komisyon alan girişimler, en önemlisi sosyal ağları markalar adına kullanan sosyal medya ajansları, Google Adwords, Facebook Ads yapan ajanslar… bunlar hepsi İnternet sektörünün, girişimlerin etkisiyle oluşmuş büyük ikincil pazarlar. Artık bu pazarlar bile kendi pazarlarını oluşturmaya başlıyor.

Peki ülkemizde bu şekilde bir gelişmeyi ne zaman görebiliriz? Aslında bakarsanız yurt dışından taşınan iş modellerinin etkisiyle ülkemizde de benzer bir pazar oluşmaya başladı ama bu da global girişimler sayesinde olduğu için sahiplenmek istemedim. Yemeksepeti.com aracılığıyla oluşmuş olan bir ikincil pazar beni çok heyecanlandırırdı. 2-3 yıl içinde ülkemizden de eşsiz ikincil pazarlar çıkacağına inanıyorum. Konu başka iş modellerini kullanmak olunca çok yaratıcı olacağımıza eminim.

Son olarak değinmek istediğim nokra da girişim hayalleri bulunan okurlarımız için yararlı olacaktır. Bir projeniz var ise bu projeyi sadece hayata geçirmekten öteye geçmenizin zamanı geldi. Sektör büyüdükçe, yayıldıkça girişimci ve hayata geçen girişim sayısı ciddi oranda artmaya başladı yani artık işimiz çok daha zor. Bu nedenle projelere dahil edilmesi gereken bir nokta olarak da “ikincil pazarlar” olabilir. Yani projesin sayesinde olabilecekleri önceden kestirebilmeniz yatırımcıların sizinle ilgilenme ihtimalini oldukça arttıracaktır. Hatta imkanınız bulunuyorsa, yaptığınız projeleri “servis” mantığıyla hazırlayıp, onu merkez alacak yan ürünleri de kendiniz geliştirin, bu sayede ürününüzün etkisi daha fazla artacaktır.