Geçtiğimiz hafta belirttiğim kurallardan bazılarını hatırlatmak gerekirse: Herkes için var ol, Keep it simple, Alanında en iyisi ol ve hedefleme teknikleri. Bu hafta ise Facebook’un oyun geliştiricilei için öneminden bahsedeceğim.

Facebook’ta Location Targeting, Keyword Targeting ve Connection Targeting tekniklerini kullanabildiğimizi yazmıştım. Bazı uygulamaların bir anda yükselişe geçmesin sebebi viral kanallar ile beslenmeleridir. Bu kanallar insanlara daha çabuk ulaşmanızı ve onları oyuna daha hızlı bir şekilde entegre edebilmenizi sağlıyor.

Newsfeed Posts: Oyuncular arkadaşlarını oyun içerisindeki gelişmeler hakkında bilgilendiriyor. Örneğin seviye atlama, ürün satın alma veya rekor paylaşımları. Bu sayede potansiyel oyuncular oyun ile ilgili daha çok bilgi sahip olup, oyuna başladığında daha hızlı entegre olabilir.

Davetiyeler: En önemli ikinci kanal ise davetiye sistemidir. Oyuncular gönderdikleri hediye veya davetiyeler ile potansiyel oyuncuları oyuna başlamalarını sağlıyabiliyor yada unuttukları oyunları tekrar hatılamalarına yardımcı oluyorlar.

Fan Page Posts: Fan sayfaları üzerinden uygulama kullanıcıları veya Fanleri uygulama hakkında yeniliklerden haberdar edilebilir, aynı zamanda burayı feedback veya diğer kullanıcılar ile etkileşim için kullanabilirler.

E-Mail Kaydı: Kullanıcının izninden sonra aldığınız E-mail adresi ile kullanıcıyı yenilikler hakkında bilgilendirebilir veya uygulamaya tekrar dönmesini sağlayabilirsiniz.

Bookmarks: Kullanıcının Facebook ana sayfasında sizi imlemesi, uygulamayı ziyaret etme şansını 3 kat daha arttırıyor. Böylece uygulamanızı unutma şansı da düşüyor.

Games Dashboard: Burada kullanıcının kurduğu uygulamalar ve arkadaşlarının kullandığı uygulamalar listeleniyor.

Her ne kadar viral kanallara odaklanmak gerekse de, bazı oyun geliştiricileri oyuncuyu çok sıkıyor. Onları uzun süre oyunda tutmak yerine, kısa ama sık sık gelmelerini sağlamak ilk etapda daha mantıklı bir yol olacaktır.

Önümüzdeki hafta sosyal oyunlarda gelir modelleri başlığı ile yazmaya devam edeceğim.