Geçtiğimiz haftalarda keşfettiğim ve fikir olarak çok beğendiğim bir uygulamadan söz etmek istiyorum bu hafta. Hepimiz e-posta kullanıyoruz, hatta büyük çoğunluğumuz hem kişisel hem iş için farklı e-posta adresleri kullanıyouz. E-postaların diğer dijital teknolojilere kıyasla devasa bir tarihi var fakat yine de süper kolay diyebileceğimiz e-posta kullanımı hala yapılamadı, ya da Gmail gibi güzel işler yapıldı ve bu bizim beklentilerimizi yükseltti. Sonuç olarak daha iyi e-posta kullanımı aradığımız bir gerçek.

Rastladığım uygulamanın adı Fluent.io, birkaç temel başlıkta genel e-posta kullanımıdan farklılaşıyor. Pek çok popüler uygulama gibi Twitter veya Facebook hesaplarınızla değil de Gmail hesabınızla uygulamaya giriş yapıyorsunuz. Fluent.io sizinle e-postalarınız arasına daha kolay kullanımı sağlamak için bir arayüz olarak konumlanıyor ve e-postalar artık newsfeed diyebileceğimiz bir yapıda karşınıza geliyor. Kendi gündeminizi bir sosyal network’ten takip eder gibi hissetiriyor.

Dünyadaki e-posta hesaplarının sayısının 2011’de 3.1 milyar’ken 2015’te 4.1 milyar olması bekleniyor. Bu da her yıl ortalama %7 büyüme anlamına geliyor. Böyle bir gelecek tahmininde e-posta’yı dönüştürme vaadi elbette çok büyük fakat imkansız değil.

Fluent.io‘nun en kullanışlı bulduğum özelliği ise size gelen tüm eklentileri bir döküman galerisi olarak size sunabiliyor. Dosya formatı ile detaylı indeksleme imkanı sağlıyor.

Fluent.io‘nun kurucuları başarısız olan Google Wave projesinde yer almış Google çalışanları fakat bu sefer daha anlamlı bir noktada konumlanmışlar gibi görünüyor. Ekip vizyonu anlatabilmek için basit bir demo yayınlamış, henüz katılıma izin vermiyorlar.

Önümüzdeki hafta Cuma günü sabah 07:30’da Kanyon’da gerçekleşecek olan comTalks etkinliğine mutlaka bekliyoruz! Facebook’ta etkinlik sayfamızı görebilir ve etkinlikle ilgili şu yazıdan bilgi alabilirsiniz.

2011 – 2015 E-Posta Büyüme Raporu

The number of worldwide email accounts is expected to increase from an installed
base of 3.1 billion in 2011 to nearly 4.1 billion by year-end 2015. This represents
an average annual growth rate of 7% over the next four years.