Yaklaşık 6 ay önce Türkiye’de E-Kitap konusu üzerine neler yaşandığı ile ilgili bir yazı yazmıştım, bu süre içerisinde konuda yaşanan gelişmeler var, o yazıda ki alt başlıklar üzerinden gelişme yaşanan konularda bugün ne durumdayız diye bir bakalım;

E-Kitap Dönüşümü

Zorluklarından bahsettiğim önceki yazımdan bugüne ciddi bir hareketlilik yaşandı, bir kaç büyük dağıtımcı/satıcı bir kaç kişilik ekipler ile bu işi kendi bünyelerinde yapmaya başladı, ancak burada garip ve bir o kadar da yanlış bir durum oluştu, her dağıtıcı kendi platformu için anlaştığı yayıncıdan kitabın dosyalarını teslim alıp dönüşümü kendi platformu için yapar vaziyette, bu bazı satıcı/dağıtıcılar için kaçınılmaz (teknik bazı konulardan dolayı standart epub’ın dışına çıkılması gerekebiliyor) fakat henüz piyasa gelişme aşamasındayken bu tarz bir yapının oluşmuş olması aynı işin birden fazla kez yapılmasına ve maliyetlerin herkes için yükselmesine neden oluyor.

Bazı yayınevleri ise bu işi kendi bünyelerinde çözüyor ve kendilerini hazırlıyorlar, bu işi bilen (biliyorum diyen değil) kişi sayısının artması hala sektörün önemli ihtiyaçlarından.

Yayıncılar birlikler çerçevesinde bu işi bir standart’a bağlayarak gelecekte doğacak pek çok sorunun önüne geçebilir, umarım öyle de olur.

Platform & Cihaz

Cihaz anlamında Türkiye’de de bazı satıcılar faaliyetlerini hızlandırdı, ancak ciddi anlamda bir hacim oluşturmanın çok uzağındalar, Türkiye’de cihaz özelinde genişleme daha çok tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleşecek gibi görünüyor, tablet bilgisayar üzerinden kitap okuma ile ilgili alışkanlıklar hakkında da ayrıca konuşmak lazım.

Platform ayağı ise şenliğin başladığı kısım, pek çok irili ufaklı firma e-kitap satış platformu kurma çabasına girişti, bunlar içerisine Türkiye’nin en büyük şirketleri de dahil. Uzun süredir çözülmeye çalışılan pek çok konu aşılabilirse önümüzde ki 4 ay içerisinde çok büyük oyuncuların pazara dahil olduğunu görebiliriz. Bununla birlikte yukarıda bahsettiğim satıcı/dağıtıcılardan da çeşitli çalışmalar yürütenler var.

Mevcut durumda ise oyuna yeni bir platform katılmış durumda, yaklaşık 1 yıldır proje yöneticiliğini yaptığım iKitap projesi, iOs uygulamaları ve web sitesinin aktif hale gelmesiyle 10 Şubat itibariyle yayına başlamış durumda, yakın zamanda Android uygulaması ve arkasından da bir kaç çok ciddi geliştirme gelecek.

Yayıncıların e-kitap’a olan ilgisi de bu gelişmelerle birlikte yavaş yavaş artıyor, tahminim 2013 başında tüm yayıncıların e-kitap içeriği oluşturma çalışmalarını düzene oturtmuş ve satış yapıyor olması.

İyi haftasonları.