Lise yıllarında sınıfın güzel kızlarından birinin yakınını ziyaret etme bahanesiyle gittiğimiz bir ofiste ilk kez karşılaştığımı hatırlıyorum network marketing yapısı ile, durum açıkca izah edilmedi ilk olarak, ürün satışı gerçekleştirilmeye çalışıldı ve ardından zincir kazançtan bahsedildi, ürünü sevmediğimden düşünmemiştim bile böyle bir çalışma yapmayı.

Sonrasında bunun bir iş modeli olduğunu ve normal bir satış şekli olmadığını öğrendim, satılan ürünü önce ben alacak ardından kendi çevreme satacak ve onlarında satmalarını isteyerek hem onlara sattığım üründen hemde onların başkalarına sattıkları üründen kazanç elde edecektim, kulağa ne kadar hoş ve kolay gelse de inanmadığım bu işi yapmayı düşünmedim.

Network Marketing nedir?

Doğrudan satış modelinin biraz geliştirilmiş bir versiyonudur, yapılan ürün satışından elde ettiğiniz kazançla beraber ürünü sattığınız kişinin de sattığı ürünlerden kazanç sağlamanız temeline dayanır.

Yapısı itibariyle her sektörde uygulanması mümkün olmayan bu satış modeli ağırlıkta kozmetik ve sağlık ürünlerinde kullanılıyor. Şuan da da satışlarını bu yöntemle sürdüren pek çok şirket var. Dünyada bu yöntemi kullanan en büyük 5 şirket şöyle;

1- Avon (10,3 milyar dolar ciro)

2- Amway (8,4 milyar dolar ciro)

3- Vorwerk & Co. KG (3,58 milyar dolar ciro)

4- Mary Kay Inc. (2,5 milyar dolar ciro)

5- Natura Cosmeticos SA (2,4 milyar dolar ciro)

Network marketing’e göz gezdirmek isteyenler aşağıda ki tarzda videolar ve ikna yöntemleriyle sıkça karşılaşabilirler, bir işe girişmeden temkinli, sabırlı olmakta fayda var.

Şimdilerde elime geçen bir kitap vesilesiyle hatırladığım bu konuyu paylaşmak istedim bu hafta, iyi haftasonları.