Bu yazı, Kariyer yazı dizisinin bir parçası ve Kariyer – 11 isimli yazının devamı niteliğindedir.

6 ) Stresle nasıl başa çıkarsınız?

Gün içerisinde kısa molalar vermek, bu molalar içerisinde açık havaya çıkıp derin nefes egzersizleri yapmak iyi bir yöntem. Burada derin nefes aldığımızda içimize çektiğimiz bol oksijen beyne yatıştırıcı etki yapmakta.  Ayrıca sorumluluğunu taşıdığımız işlerde adım adım da olsa ilerlemek stresi azaltmakta. Son olarak her sabah kısa bir zaman ayırıp günlük işlerimizin bir listesini yapmak, sonra o listeden kalemleri iş bitirdikçe silmek de önemli stres arındırıcılardan.

7 )Mevcut pozisyonunuzda kendiniz için ne gibi ekstra şanslar oluşturdunuz?

Yaptığımız işlerle ilgili sık sık ekstra okumalar, internetten araştırmalar yaparak bunlara dair hazırladığımız raporları üslerimizle, iş arkadaşlarımızla paylaşmak işimizi ve pozisyonumuzu ciddiye aldığımızı gösterir. İşi geliştirmeye dair atılan her adım ekstra şanslar için birer sebeptir.

8 ) İş ortamınızda siz bir a)takım oyuncususunuz, b)lidersiniz, c)motive edicisiniz ya da d)ilham vericisiniz.

Son derece kişisel bir soru olmakla birlikte, verdiğiniz cevapla kendinizi işin neresinde gördüğünüzü ortaya çıkartacak soru tipidir.

9 ) Son 3 yılda en iyi geliştirdiğiniz profesyonel özelliğiniz hangisi oldu?

Kariyerime henüz başlamamış birisi olsaydım Selim gibi, bu soruya kütüphanede ve internette geçirdiğim zamanlarda sektöre dair yaptığım araştırma ve edindiğim fikirlerden bahsederdim. İyi bir yabancı dil bilgisi, kişisel blogunuzda paylaştıklarınız da “proof of concept” bir anlamda yeterlilik delili olacaktır.

10 ) Bir iş yerinde yeni bir çalışan olsanız, iş arkadaşlarınızın saygısını kazanmak için 30-60 ve 90 günde neler yapardınız?

30 günde kendimi ifade eder, 60 günde tüm ekibi daha iyi tanır, 90 günde de bu ekibe en iyi şekilde entegre olmaya çalışırdım.

 

Özel sorular;

“Anneniz hasta olduğunu söyledi, size çağırıyor ve yetişmesi gerek çok önemli bir işiniz var, napardınız?” Bir de

“Klimanjaro dağını İstanbul’a nasıl getirirdiniz?”

İlk soru gerçek bir kontrol sorusu. Eğer siz annenize gitmeyeceğinizi belirtirseniz, başka sorularda da “yüksekten atmış” olabilirsiniz.

2. soru ise tam bir cevabı olmayan, ama sizin hayal gücünüzü, düşünme yeteneğinizi test eden ucu açık soru tipidir. “Ferhat’ı çağırır ortasından bir delik açtırıp gerekli büyüklükteki bir kaldıracın ucunu bu deliğe takar, kaldırıp10 kadar uçak gemisine taşıtarak getiririm diyebilirsiniz.

Geçen hafta CV hazırlayan bir aplikasyon üreten bir ajans yöneticisi arkadaşım da benimle önemli bir konuyu paylaştı. CV’sini birden fazla ajansa gönderirken tek bir mail ile gönderip, adres kısmına birden fazla ajansın ismini yazıp, “Sayın yetkili” diye başlayan ifadelerle gelen çok sayıda iş başvurusundan bahsetti. Bunu yapanların CV’lerinin okunmasının bile neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorum.

Selim’in hikayesinin devamını ve bu düşüncemin açıklamasını haftaya paylaşırız.

Sevgiler, saygılar, harika bir hafta dilerim…