Şirkette elinizi sallasanız bin türlü fikir, bin türlü proje, deniz derya olmuş geliyor “yırttık abicim yırttık” dedirtecek fikirler, fakat ne oluyor neden oluyorsa bir türlü yırtamıyoruz işin sonunda, bir bakıyoruz yüzmüş yüzmüş bir arpa boyu yol gidememişiz, bizde başlıyoruz vay efendim elektrikler kesildi çalışamadım, bütçe azdı reklam yapamadıma, hiç olmadı arpa boyu yol gitmenin ne kadar da başarılı olduğuyla ilgili bir şeyler atıp tutar sonrada keyfimize bakarız. Arpa boyu bu, boru değil ya.

Elimizde patlayan proje neden patlar niçin patlar?

1- Amaçsızlık, projenin başında biz bu işi neden/ne amaçla yapıyoruz sorusunun cevabını net verememekten.
2- İş bilmeyen yönetici, proje yöneticisinin proje konusu hakkında bilgi birikimine ve deneyime sahip olmamasından. İnsanlarla doğru şekilde iletişim kurarak kişisel becerileriyle her koşulda işin ilerlemesini sağlayamamaktan.
3- Planlama, amacını ve işini bilmeyen proje yöneticisi düzgün bir planlama yapamaz yada çeşitli nedenlerle proje süresi uzar ve maliyetler artar, şirket yönetimi sonuç göremez ve fişi çeker.
4- İşlerin doğru belirlenmesi, projenin yapımında ihtiyaç duyulacak tüm dış kaynakların hesaplanmış olmaması, tüm işlerin doğru belirlenmemesi.
5- Organizasyon, ekibin işe inanması ve belirlenen amaç doğrultusunda işini en iyi şekilde yapmaması. (Proje yöneticisinin saçını başını yolması sonucu başarıyla da çözülebilecek bir konu)

Bunların hepsini doğru yaptınız, artık proje patlamaz mı? yine patlar. Pek çok şey size bağlı olduğu kadar pek çok şeyde size bağlı değildir, deprem olur, kriz çıkar, rakibiniz sizden daha iyi iş çıkarır…

Projenin başlangıç çizgisinden bitiş çizgisine varmaması için çok engel vardır, proje yöneticisi bu engelleri kaldıran kişidir, bununla beraber kabul olmayacak duaya da amin denmez. Proje Yöneticisi’nde olmazsa olmazlar;

1- İletişim gücü, işi ilerletebilmek için olmazsa olmaz.
2- Planlama ve yöneticilik kabiliyeti, doğru planlama gol getirir.
3- Bilgi birikimi, konu hakkında sorunları bilip çözüm önerebilecek kadar bilgi sahibi olmakla birlikte tüm teknik detaylara da hakim olabilecek altyapıya sahip olunmalı.
4- Çalışma arzusu, projeyi bitirebilme ve başarılı olma arzusuna ihtiyaç duymalı.
5- Değişen koşullara ayak uydurabilme, özellikle yeni dünyada değişim bu kadar hızlıyken ayak uyduramıyor olmak çok can yakar.

İyi hafta sonları.