Daha önce Türkiye’de e-kitap ile ilgili gelişmeleri paylaşmıştım (1,2) bu konuda yeni bir gelişme var: ttnetkitap.com

İsimden de anlayabileceğiniz üzere TTNET oyuna dahil olmuş durumda, yaklaşık 2 buçuk yıldır üzerinde konuşulan proje artık son safhalarına geldi, yaklaşık 3 ay önce Sürat Teknoloji ile içerik tedariği anlaşması yapılmıştı, bunun üzerine Sürat Teknoloji, Basın Yayın Birliği ve Basım Yayın Meslek Birliği ile görüşmelere başlamıştı.

Sözleşmeler ve şartlarla ilgili yapılan görüşmeler sonrasında anlaşma sağlandı ve geçtiğimiz hafta birliklerin organize ettiği bir toplantıda sistem yayıncılara tanıtılarak kitaplarını sistem üzerinde yayına almaları istendi. Sistem’in altyapısında Adobe Drm çalışıyor olacak ve ttnetkitap.com adresi üzerinden yayın yapacak.

TTNET’in en büyük avantajı yüksek miktarda ki kullanıcı sayısı ve bu kullanıcılara kestiği düzenli fatura, bu avantaj diğer e-kitap satış platformlarını çok rahat bir şekilde geride bırakmasını sağlayacaktır, mevcut e-kitap okuyucu kitlesinin de artışının hızlanacağını varsayabiliriz.

Birlikler tarafından organize edilen toplantı da Timaş ile beraber 2 Yayınevi daha sahnede sözleşmeleri imzaladılar, pek çok yayıncıda toplantı sonrasında sözleşmeleri imzalayarak sisteme dahil olmuş oldu.

TTNET Kitap muhtemelen Haziran ayı içerisinde yaklaşık 3 bin çeşit kitap ile lansmanını yapıyor olacak, bekleyip göreceğiz.

Bu arada bizde iKitap‘ta 2.0 sürümü için yazılım aşamasına geçmek üzereyiz, çok daha gelişmiş, Türkiye’de örneği olmayan özelliklerle geliyoruz 🙂

İyi haftasonları.