İskandinav yarımadasının güzel ülkelerinden İsveç, geçen sene bir ilke imza attı. Ülke, vatandaşlarına adına kayıtlı Twitter hesabını –@sweden– 1 haftalık süreyle kullanma hakkı tanıdı. Böylece kullanıcılar hem seslerini daha geniş ve etkili olarak sosyal medyada duyurabilecek, hem İsveç de bizzat kendi vatandaşı tarafından sosyal medyada daha etkili olarak tanıtılabilecek.

2011 Aralık ayında “Curators of Sweden – İsveç’in Vasileri -ya da dilimize daha uygun olarak İsveç’in Sesi-” adıyla başlatılan proje, İsveç Tanıtım Bürosu ile İsveç Ulusal Enstitüsü‘nün ortak çalışmaları sonucu hayat buldu. Bu projede kullanıcılar, proje yönetimine e-posta ile başvurarak, uygun görüldükleri takdirde @sweden’ı 1 haftalığına kullanabiliyorlar. Proje yönetiminin elbette @sweden’ı kullanacaklardan birtakım beklentileri var: İsveç’i tanıtmak, İsveç’i 140 karakter içine en ilginç, en eğlenceli ve en güzel şekilde sığdırmak, aktif bir Twitter kullanıcısı olmak, vb.

Bir ilk olması nedeniyle ilgi çeken @sweden projesi; kullanıcılardan Sonja’nın Yahudiler aleyhinde hoş olmayan tweet’leriyle -aşağıda da görüldüğü üzere- proje yönetiminin -ve doğal olarak İsveç’in- başını ağrıttı:

Bu tür hoşnutsuzluklara da her zaman açık bir durum olsa da, @sweden projesi, sosyal medya bazında en iyi projelerden biri. Ayrıca, “I’m @NewZealand” gibi projelere de zemin hazırlamış, örnek bir proje. Darısı @Turkey -ya da @Turkiye- in başına…