Yakından takip ettiğim TrendWatching.com bu ay “Yenilik” üzerine güzel bir rapor yayınladı. Bu raporda, müşterilerin neden “yeni” olanı istedikleri üzerine çok güzel açıklamalar ve örnekler bulabilirsiniz.

Teknolojinin hızla geliştiği bu günlerde artık bir şeylerin eskimesi, bozulması ve tamir edilmesi konularından neredeyse söz etmez duruma geldik. Bunun önemli iki nedeni olduğunu düşünüyorum.

1- Bozulmasına imkan vermeden yenisini almak.
2- Bozulmasına imkan vermeden yine “yeni” bir şey için değiştirmek/takas yapmak/satmak.

Aslına bakarsanız benim hayatımda yukarıdaki iki madde oldukça fazla işliyor. Sürekli “yeni” bir şeyler deneyimliyoruz ve daha “yeni” şeyler deneyimleyebilmek adına çaba harcıyoruz. Bu nedenle de ürünlerimizin eskimesine, bozulmasına imkan vermiyoruz. Bozulmadan sattığımız/değiştirdiğimiz ürünümüzün bir başkası için de “yeni” bir deneyim olduğunu unutmamak gerek.

Newism konulu bu araştırmada ilgimi en çok çeken “FSTR” Başlığını burada paylaşıyorum. Tüm araştırmayı okumanızı öneriyorum.  

Bilgi, heyecan ve ilgiye acımasızca hız kazandırıp, şiddetlendiren online dünya tabi ki NEWISM’e katkıda bulunanların başında geliyor.

Instagram fenomenine (bir yıldan az sürede toplam 10 milyon kullanıcı) ya daDraw Something’e (sadece 6 haftada 35 milyon kullanıcı!) bakın. Ve NEWISM’in geçici tabiatını vurgularcasına, çok sayıda Draw Something kullanıcısının, şüphesiz yeni bir şey arayışıyla kısa sürede uygulamayı kullanmayı bırakışına 😉

Ürünlerde de durum farklı değil: Kickstarter* ile 37 günde 10 milyon USD toplayan Pebble’a bakın. Tüketici talebini doğru algılayan her yeni inovasyon anında patlayıp hızla yayılıyor. Taco Bell’in yeni Doritos Locos Tacosu 10 haftada 100 milyon satarak zincirin lanse ettiği en hızlı ürün oldu.

“Heyecan ve ilgi hem arttırılmakta hem de hızlandırılmakta.”