Başlığı okuyanların “ne alaka?, nasıl bir karşılaştırma?” dediğini duyar gibiyim. Yazının sonunda bana biraz daha hak vereceğinizi düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi Apple, 12 Eylül 2012’de yani bugün yeni iPhone 5’i duyuracağını çok yaratıcı bir tasarım ile duyurdu. Bugün Türkiye saati ile 20.00’de lansmanı canlı olarak Sihirli Elma blogundan takip edebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi iPhone 5 telefonunu herkes geçen sene yapılan organizasyonda bekliyordu. O kadar büyük bir beklenti oluştu ki herkes neredeyse emin bir şekilde çıkmasını bekliyordu ve büyük bir hayal kırıklığı ile iPhone 4S telefonu tanıtıldı. Çok büyük değişiklik olmadan, beklenen bir çok özelliğin eklenmediği bir telefon olarak bir çok kişide hayal kırıklığına neden oldu. Tam olarak 5 Kasım 2011 tarihinde, “iPhone 5” kelimesinin arama oranı inanılmaz bir şekilde artmıştı. Aşağıda bu artışa dair bir grafiği paylaşıyorum.

Yukarıdaki veriyi bir de şu ana kadar yapılan aramalar ile karşılaştırdığımız zaman şu ana kadar yapılan “iPhone 5” aramaları geçen yılın yanına bile yaklaşabilmiş değil. Gün içinde bu rakam artmaya devam edecektir fakat geçen yıldan bu yana sektörün ve internet dünyasının aldığı yolu da göz önünde bulunduracak olursak bu yıl yapılacak olan lansmana geçen yıl yaşanan hayal kırıklığı biraz darbe vurmuş gibi görünüyor.

Bakalım geçtiğimiz yıl beklenen NFC, 4G, ekran boyutunun büyümesi, şarj ömrünün ciddi oranda artması gibi özellikler bu yıl gelecek mi? Benim de büyük bir heyecanla beklediğim bu lansman, umarım bir hayal kırıklığı ile sonlanmaz.