Geçtiğimiz yıl, Malezya’lı bir arkadaşımın Facebook hesabından mail gelmişti. “Londra’da bir oteldeyim, çantam çalındı, çıkış yapmak için 300 Dolar lazım, lütfen.” Hemen nasıl tanıştığımızı sordum. Online Scrabble oynarken tanıştığımızı bilemezdi tabi uyanık hacker arkadaş. Malezyalı arkadaşımı normal mail adresinden uyarmayı ihmal etmedim, zaten konunun farkındaymış, FB hesabı hacklenmiş.

Bakalım başka neler göreceğiz derken geçenlerde birkaç ay önce telefonuma gelen bir mesaj beni baya güldürdü hatta twitterda paylaştım. Rakam verilmesi çok güzel, ayrıca screen capture sırasında Turkcell’in full çekmesi, Wi-Fi’ın full çekmesi, şarjın neredeyse full olması hoş ayrıntılardı. 😉 

Bugünlerde ise daha komplike bir dolandırıcılık yöntemiyle karşı karşıyayım. Facebook’da başlayıp, e-mail ile süren, telefonla yeni bir boyuta taşınan yeni bir organizasyon.

Herşey Facebook hesabıma düşen bir e-maille başladı. Siyahi bir hanım arkadaş inandırıcı normallikte bir fotoğraf eşliğinde tanışmak istediğini belirtmiş, e-mail adresini vermiş. Mail beklediğini söylemiş.

Mail adresim istenerek Facebook hesabımın hacklenmesi ihtimaline karşı başka bir mail adresimi kullanarak mail attım, çünkü işin nasıl ilerleyeceğini, nasıl bir organizasyon ile karşılaşacağımı merak ediyordum.

Mailime hemen ertesi gün gelen uzunca cevap, hazır metinlerin çok sayıda kişiye gönderildiğini, çok sayıda olta atıldığını gösteriyor. Ayrıca yeni bir fotoğraf eklenmiş, aynı hanım arkadaşın resmi biraz daha “şuh”.

Bu mailde story telling durumları başlıyor, Senegal’de yaşayan, Liberia’daki iç savaştan kaçıp mülteci kampında yaşayan hanım arkadaşın anne-babası bir isyan sırasında saldırıda öldürülmüş. Nasıl olmuş da bu bilgisayara ulaşılmış gibi konuların ardından, olayın duygusal bağlama boyutuna geçilip benim nasıl olduğum, fotoğraflarım vs. isteniyor. Hemen her er kişi, bu tip durumlarda kıllansa bile inanmak işine geldiği, ego okşandığı için bu zokayı yutabilir.

İşin burasında sıkılıp devam etmeyi bırakmıştım, ama comTalks’a bu konuda yazmak istediğim için dün bir mail daha attım. Zaten içeriğin çok önemli olmadığı, hemen sonraki mailin geleceğinden emin olduğum için standart bir mail attım.

Operatör okumadan 3 nolu metni copy-paste yapmış olmalı.  Beni hiç bekletmeden bu sabah sıradaki mail geldi ve organizasyonun detayları şekillenmeye başladı;

Bu sefer daha da uzun bir mail vardı. Fakat işin güzel tarafı bir telefon numarası da veriliyor. 3. aşama telefonla son zokayı yutturmak. Yeni hook’umuz ise 6,5  milyon USD. Üstelik bu güzel arkadaş sana gelmek istiyor. Sıradaki mailin uçak parası istemek olacağından emin olabiliriz elbette ki.

Birkaç detay,  aynı kişiden 3. bir resim bulmaya üşenip bu sefer bir gül resmi iliştirmişler. Buradan da şunu anlıyoruz; resimler muhtemelen Facebook’tan bir yerden bulunup burada kullanılmış, resimdeki kızcağızın operasyonla bir ilişkisi yok, bu yüzden resimleri biraz deforme ediyorum.

Yeni dönemde comTalks’da güzel paylaşımlarda bulunmak umuduyla. Ayrıca hoşgeldin sevgili Erol…