Bugünlerde ‘sponsorlu reklam’ kelimesi o kadar farklı anlamlarda kullanılıyor ki, sektörün bence önemli bir terimini yitirmesine az kaldı. Hatta bugün bir medya alıcısına ‘sponsorlu reklam’dan bahsettiğinizde, tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamıyor. Advertorial? Sponsorlu tweet? Arama motoru reklamları? Sponsorlu içerik?

Banner reklamlarının işlevini yitirmeye başladığı bugünlerde, markalar ve reklamcılar bir adım  ileriye gitme peşinde. Özellikle yayıncılar ‘sponsorlu reklam’ adı altında bir hayli inovatif hamleler yapıyor. Peki bunlara gerçekten sponsorlu reklam demek mümkün mü?

Forbes BrandVoices

Forbes, reklamverenlerin içerik yayınlamasına izin veren paylaşım platformu BrandVoices ile buna başlamış gibi. Forbes ayrıca ‘editoryal’ ve ‘reklam’ ayrımının sınırlarını belirsizleştirdiği için çok sayıda eleştiriye maruz kalıyor. Reklamverenlere sitenin çizgilerinin dışına çıkarak, onlara editoryal bir alan sağlamak sponsorlu reklamların özünü oluşturuyor. Ancak unutulmaması gereken şu ki bu yeni bir konsept değil. Çünkü bu tür advertorial’lar yıllardır basılı dergiler tarafından kullanılıyor.

BuzzFeed Markalı İçerik

BuzzFeed sponsorlu reklam öncülerinden biri. Sitenin kendi ekibinin reklamverenlerle bir araya gelerek yarattığı içerikler sektörden pek çok kişinin ilgisini çekiyor.

Eğer marka ya da ajans, sitede yayınlanması için ödeme yaptığı içeriğinin üretiminden tamamen kendisi sorumlu değilse, bunun adı advertorial olmadığı gibi sponsorlu reklam da değil.

Twitter Sponsorlu Tweet

Twitter online yayıncılara, reklamlarını normal içeriklerin arasına yerleştirebilecekleri bir şablon sunuyor. Facebook da Sponsored Stories uygulaması ile Tumblr’ın yaptığı gibi bu akımın takipçisi oldu. Ancak bu teknoloji şirketlerini ve yayıncıları, Yahoo gibi medya şirketlerinden ayıran şey, Twitter ve diğerlerinin sunduğu reklam içeriklerinin üçüncü bir partinin sahipliğinde olması. Ve benzer şekilde bunlara da sponsorlu reklam denmesi uygun değil.

Google Arama Motoru Reklamları

Arama sayfalarında yer alan paralı içerikler genelde sponsorlu reklamlar olarak adlandırılıyor. Twitter’ın Sponsorlu Tweet’leri ve Facebook’un Sponsored Stories uygulaması, Overtune tarafından yaratılmış ve Google tarafından popüler hale getirilmiş sosyal bileşenlerden oluşuyor. Ancak bu türü de sponsorlu reklam olarak değil, arama motoru reklamları olarak adlandırmak gerekiyor.