Son dönemlerin yeni trendi haline gelen Foodspotting uygulaması sosyal medyanın gördüğü en işlevli uygulamalardan yalnızca bir tanesi. Eğer yemek kültürüne gerçekten önem veriyorsanız, fotoğraf çekmeyi, yediklerinizi ve içtiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşmayı seviyorsanız ve özellikle yedikleriniz hakkında yorum yapabilecek ve insanları yönlendirebilecek bir damak zevkiniz olduğunu düşünüyorsanız Foodspotting uygulaması en yakın zamanda olmazsa olmazlarınız arasında üst sıralara yükselecek.

İstiklal Caddesi civarlarında dolaşıyorsunuz ve canınız waffle çekti. O kadar çok waffle yiyebileceğiniz yer var ama siz en güzel waffle’ı nerede yiyebileceğinizi merak ediyorsunuz. Hemen Android, iPhone, iPad, Blackberry ve Windows Phone’dan Foodspotting uygulamasını açıyorsunuz. Search kutucuğuna “waffle” yazıyorsunuz ve aratıyorsunuz. Yakınınızdaki waffle yapan mekanları, daha önce o mekanlarda waffle yiyen kişilerin fotoğraflarını çekip yorumladıkları paylaşımları ve waffle’a verdikleri puanı gösteriyor Foodspotting size. Ayrıca bir restauranta ya da cafeye gittiğinizde size verilen mönüde yemeklerin içerikleri yazarken çoğu zaman görselleri olmuyor. Bu durumda da Foodspotting yardımınıza koşuyor. Mönüden gördüğünüzde beğendiğiniz beyti sarmanın servis edilmiş halini, daha önce o mekanda beyti sarma yiyip fotoğrafıyla birlikte paylaşan bir kişinin yardımıyla görebiliyorsunuz.

Uygulamanın en çekici yanlarından biri ise hiçbir profesyonel fotoğraf içermemesi. Restaurant ya da cafe sahibi tarafından çekilip Foodspotting’e yüklenen fotoğrafların müşterilere güven vermemesi nedeniyle kullanıcılar instagram mantığıyla o an önlerine gelen servis tabağını yanık, eksik, kirli ya da mükemmel gözüken bir fotoğrafını çekip sadece kendi çektikleri fotoğrafları yüklüyorlar. Bu sayede uygulama daha doğal bir hale geliyor ve güven teşkil ediyor.

Foodspotting’de neler yapılır?

  • Yakınlarınızdaki en yeni ve tavsiyesi en yüksek olan lezzetleri keşfetmenizi sağlar.
  • Waffle’ı çok seviyorsunuz ve İstanbul’daki çoğu mekanda waffle yediniz diyelim, waffle üzerine bir rehber hazırlayabilirsiniz.
  • Denemek istediğiniz lezzetlerin fotoğraflarına “Want it!” diyip, harita üzerinde o lezzete yaklaştığınızda uygulamanın size o lezzeti hatırlatmasını sağlayabilirsiniz.
  • Arkadaşlarınızı takip ederek nerede ne yediklerini görebilirsiniz.
  • Travel Channel gibi uzmanların yeme içme rehberlerinden faydalanabilirsiniz.