Sosyal medya gücünü sadece markalar yönünden değil, siyaset yönünden de hissettirmeye devam ediyor. Barack Obama’nın seçimler döneminde sosyal medyayı örnek gösterilecek şekilde kullanmasından sonra Türkiye’de de böyle örnekler giderek artıyor. Devlet kurumları çoğunlukla hepimize sevgisini gösteremeyen bir baba gibi gelir, bizim için uğraştıklarını biliriz ama hiç bir zaman bir anne kadar samimi şekilde yaklaşamayız ve onların da hiç bir zaman bize esprili bir şekilde yaklaştığına tanık olmayız. En azından Kadıköy Belediyesi‘nin Twitter takipçilerine karşı yaklaşımını görmeden önce böyle düşünüyorduk.

Foursquare’de Kadıköy Belediye binasında check-in yapan herkese “Kadıköy Belediyesi’ne hoşgeldiniz” tweetleri atan bir Twitter hesapları var Kadıköy Belediyesi’nin. Twitter üzerinde kullanıcılarına o kadar samimi bir dil kullanarak yaklaşıyorlar ki bir devlet kurumunda bu samimi dili görünce ister istemez şaşırıyorsunuz, “nasıl olur yahu?” diyip yüzünüzde oluşan gülümsemeye engel olamıyorsunuz:

Tabiki Kadıköy Belediyesi’nin bu tarz tweetler atmasından memnun olmayan vatandaşlar da var:

Twitter’da kendilerini ilk konumlandırmaya başladıkları günden beri takipçilerine bir marka olarak seslenen ve diyaloglarını müşteri ilişkileri temeline oturtan Kadıköy Belediyesi, Kadıköylü’lerin sorunlarına da bu şekilde en hızlı yoldan ulaşıyor. Yakın zamanda gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesinde diğer belediyelerin de sosyal medyada ne kadar aktif olduklarını ve kullanıcılarına nasıl yaklaştıklarını hep birlikte göreceğiz…