Şu zamana kadar yapılmış en iyi iPhone olduğu söylenen iPhone 5S dün tanıtıldı. Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi (yazıya buradan ulaşabilirsiniz) Apple o gece bir ilke imza attı ve aynı gece 2 ürün birden tanıtılarak iPhone 5C de görücüye çıkmış oldu.

Altın, gümüş ve uzay grisi renkleriyle dikkatleri çeken iPhone 5S, ayrıca yeni işletim sistemiyle (iOS 7), işlemci gücünün iki kat arttırılmış olmasıyla, gelişmiş kamera ve gelişmiş grafik özellikleriyle ve güvenlik açısından önemli bir özellik olan parmak izi sensörüyle göz dolduruyor. Kamerada çift led ışığa, saniyede 10 kare fotoğraf çekebilme özelliğine, 2.2 diyafram değerine, 15 odak noktasına ve 12 megapiksele sahip olan iPhone 5S, genel olarak iPhone kullanıcıların hep şikayet ettiği batarya konusunda da yeniliğe gitmiş olarak gözüküyor; 3G konuşmada 10 saat, 3G internette gezinmede 10 saat, müzik dinlerken 40 saat, video izlerken 10 saat ve bekleme modunda 250 saat batarya ömrü bulunuyor. Çift led flaş özelliğinin farkı ise beyaz ve amber renklerinde çift renkli flaş özelliği sunması. Hangi ışıkta hangi flaşın kullanılacağını ise cihaz kendisi belirliyor. iPhone 5S, ilk çıkan iPhone’dan da 40 kat daha hızlı. Ayrıca kamerasında otomatik sarsıntı önleyici özelliği de bulunan 5S, saniyede 120 frame video kaydı yapabiliyor. Bu özellik kullanıcıya slow-motion video çekebilme imkanı da sunuyor. Cihazın panoromik modda 28 MP fotoğraf çekmeye imkan tanıması ise etkilenilecek özelliklerinden bir diğeri. iPhone 5S’in gelişmiş grafik özellikleri ise Infinity Blade 3 oyunuyla tanıtıldı. Ayrıca 64 bitlik A7 işlemciye sahip olan 5S, 32 bitlik işlemciye göre hazırlanmış uygulamarla da sorunsuz olarak çalışacak.

Tim Cook’a göre 4 haneli güvenlik şifresinin yalnızca kullanıcıların yarısı tarafından kullanıldığı da belirtildi. Bu durumda parmak izi sensörü güvenlik açısından daha kullanışlı olacak ve iPhone kullanıcıları telefonlarını daha da kişiselleştirebilecekler. Parmak izi sensörü iPhone’ların ön bölgesinde yer alan “home” tuşu üzerine yerleştirilmiş.

iPhone 5C ise gecenin ilk tanıtılan cihazıydı. Apple, iPhone 5C ile daha düşük bütçeli kullanıcıları hedef aldı ve cihazı 99 dolar ile satışa çıkardı. Çelik takviyeli polikarbonattan üretilen 5C, 5 ayrı renkte piyasaya sürüldü. Cihaz, 4 inç ekrana sahip ve kamerası 8 megapiksel. iPhone 5S’ten sonra 8 megapiksel düşük gibi gözükse de iPhone 5’te de 8 megapiksel kamera kullanıldığı hatırlatalım. iOS 7 teknolojisine sahip olan 5C’de, 5S’te olduğu gibi parmak izi sensörü bulunmuyor. Cihaz A6 işlemciye sahip ve iPhone 5’e göre bataryası daha kullanışlı.

20 Eylül 2013’te iki cihaz da ABD, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Singapur ve İngiltere’de satışa sunulacak. 2 yıl kontratlı ABD fiyatları ise şu şekilde;

iPhone 5C için; 16 GB 99 dolar, 32 GB 199 dolar

iPhone 5S için; 16 GB 199 dolar, 32 GB 299 dolar, 64 GB 399 dolar.