Hızlı büyüyen sosyal medya araçlarından biri Pinterest. Daha çok moda plaformu olarak bilinen Pinterest’i, markanızın SEO çalışmaları için kullanabileceğiniz düşüncesindeyim.

Anahtar kelime, zengin metinler ve içerik pazarlama ile gerçekleştirilen SEO çalışmalarının yanında firmalar Pinterest kullanmaya başladı. Mesajlarınızı görsel olarak çekici yapan Pinterest; düzenli ve doğru yapılan paylaşımlar ile arama motorlarında üst sıralarda yer alma konusunda SEO çalışmalarına katkı sağlamaktadır.

SEO çalışmalarına nasıl katkısı olabilir ki diye düşünüyorsunuz değil mi?

Öncelikle farklı bir içerik oluşturmak gerekiyor.

İnternet dünyasının her yerinde yayınlanan tekrarlanan içerik değil; taze ve benzersiz içeriği yaratmakla başlayabilirsiniz. Pinterest  dijital dünyadaki görsel platformlar arasında Youtube’dan sonra ikinci sıradadır. SEO açısından önem taşıyan Pinterest hesabınızı diğerlerinin önüne çıkarmak için ilginç fotoğraf, grafik, video ya da tasarımlar kullanabilirsiniz.

Yazdığınız içeriklere kesinlikle backlinkler eklemelisiniz.

Pinterest gönderileriniz için başlık ve içerik oluştururken, web siteniz ya da bloğunuza yönlendiren bağlantılar (linkler) ekleyin. Böylece gönderilerinizi pinleyen takipçileriniz, web sitenizin trafiğini de arttıracaktır

SEO için en önemli taşlardan biri olan anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimelerinizi doğru seçmelisiniz.

Anahtar kelimeler Pinterest gönderilerinizle ilgili olmalıdır. Anahtar kelimeleri seçerken başlık ve içerikle alakalı olmasına dikkat etmelisiniz. İşte o zaman anahtar kelime ile arama motoru sıralamasında yükselebilirsiniz.

Web sitenizde nasıl sosyal sayfaların paylaşım butonları varsa  “Pin It” butonuda olmalı.

Böylece siz paylaştığınız içeriği Pinterest’e göndermeseniz bile ziyaretçileriniz sizin yerinize bunu yapmış olacaktır.

Her sosyal platformda olduğu gibi takipçiniz ne kadar fazla ise SEO referansınız o kadar fazla olacaktır.

Tüm sosyal medya platformlarında takipçi oluşturmak oldukça zor ve zaman alıcıdır. Fakat takipçilerin artması arama motorları için iyi bir referans olmaktadır. Takipçileri olan takipçiler oluşturun. Onların gönderilerini beğenin ve yorum yapın. Böylece hesabınız diğer Pinterest kullanıcılarına göre daha aktif olacaktır.

Pinterest bir görsel paylaşım ağı olduğu için burada paylaşacağınız görseller  kaliteli olmalıdır.

Sosyal medya gün geçtikçe SEO pazarlamacıları için daha önemli hale gelmektedir. Bu aşamada hızla büyüyen bir fotoğraf paylaşım platformu olarak Pinterest göz ardı edilmemelidir.