Şu sıralar pek çok CEO‘nun başarı öyküleri konuşuluyor. Hatta kitapları yazılıp, filmleri çekiliyor. Steve Jobs, Herry Ford, Sam Walton ve Ray Kroc bu dünyada büyük izler bıraktılar ve saygıyla anılıyorlar. Bu isimlerin başarılı olduğu tartışılamaz bir gerçek; peki ya en başarılıları aralarından hangisi?

CNNMoney makalesinde bu sorunun cevabını yukarıda belirtilen isimlerden bir başkası olduğu görüşünü savundu. Monica bugüne kadar gelmiş geçmiş en başarılı CEO’nun Starbucks CEO’su Howard Schultz olabileceğini ifade etti.

Makaleyi okuduğumda dikkatimi çeken bazı noktalar vardı. ”Apple, Ford, Wal-Mart ve McDonald’s’ın eski CEO’larının hepsi elbette birer efsane. Ve farklı dönemlerde yöneticilik yapmış insanları kıyaslamak belki aptallık; ama beni sonuna kadar dinleyin. Schultz, Jobs gibi bitik bir şirketi tamamen hayata döndürdü. 2000 yılında CEO’luk görevinden istifa etti ve Ocak 2008’de tekrar koltuğunun oturdu. Schultz’un yokluğunda şirketin hisse senetleri Kasım 2006’da en yüksek olan 40 dolar seviyesinden 2008 başına gelindiğinde 18 dolar seviyesine kadar indi. Şirket değerinde böyle bir düşüş yaşanırken S&P 500 ve Dow Jones ise Ekim 2007’de rekor yüksek seviyeye ulaştıktan sonra geri çekilmeye başlamasına karşın yine de Starbucks’ın performansının üstünde gerçekleşmeye devam etti. Schultz’un geri dönüşü elbette hemen yatırımcıların yüzünü güldürmedi, bu süreç bir kaç ay daha devam etti. Schultz başta Amerika olmak üzere mağaza sayısını azaltmak gibi keskin kararlar aldı. Schultz, geri dönme zamanı 2008 finansal krizine denk gelmesine rağmen, kahve şirketini bu durumdan çekip çıkarmayı başardı. Mart 2009’da hisse başı fiyatı 8 dolar olan Starbuck’s’un değeri bu noktadan sonra hızla artmaya başladı, Perşembe günü ise 76 dolar olan rekor yüksek seviyesini test etti. Starbucks hisseleri halka arz olduğu dönemden bu yana yüzde 800 yükseldi. Aynı dönemde S&P 500 endeksindeki artış yüzde 150 olarak gerçekleşti. Aradaki fark şirketin başarılı yönetim stratejisini açık bir şekilde ortaya koyuyor.”

 

 

 

 

Kaynak: The Lira