Youtube bugün 150’den fazla parça içeren müzik kitaplığı özelliğini başlattı. Bu özellik videolarını mükemmelleştirmek isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan çünkü bir videoyu çoğu zaman çekici hale getiren arka fondaki müzik. Doğru müzik seçimleriyle videolarını çekici hale getirmek isteyen kullanıcılar ise Youtube’un “Müzik Kitaplığı” özelliği ile internet alemine yepyeni videolar yükleyerek yaratıcılıklarını konuşturabilecekler.

Üstelik Youtube Müzik Kitaplığı’nda bulundurduğu bu 150 şarkı için hiç bir telif ücreti talep etmiyor. Bu video yöneticisi özelliği kullanıcıya şarkının modunu, rock’tan klasik müziğe kadar istediği müzik türünü, enstrümanları ve şarkı sürelerini incelemek için de izin veriyor. Müzik Kitaplığı’nda en kısa olarak 1.16 dakika uzunluğundaki şarkıdan, en uzun 23.41 dakika uzunluğundaki şarkıya kadar geniş bir aralık bulunuyor. Kullanıcılar 320 Kbps MP3 dosyalar halinde şarkılarını indirebiliyor ve videolarına ekleyebiliyorlar. Şarkıları indiren kullanıcılar, indirdikleri şarkıları sadece Youtube’a yüklemek için değil, kendi yaratıcı projeleri için de kullanabiliyorlar. 

Youtube Müzik Kitaplığı’nın görünüşü

Youtube resmi blogunda konu ile ilgili olarak, müzik kitaplığındaki şarkıları yapacak bir müzisyen bulmak için Los Angeles’da bakmadıkları yer bırakmadıklarını ve ülke genelindeki müzik evleri ve Brooklyn’deki tanınmış prodüktörlerle görüştüklerini yazdı. Yine Youtube’un resmi blogunda yazdığına göre ise Phish ve Sean Lennon ikinci albümlerini Youtube’un müzik kitaplığı özelliğini kullanarak oluşturacaklar.

Youtube’un müzik kitaplığını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.