Alkollüyken yapmayacağımız şeylerin başında elbette ki ilk olarak “araba kullanmamak” geliyor. Zamanın getirdiği değişiklerle artık alkollüyken telefondan da uzak durmamız gerçeği her alkol ortamında dile getirilmeye başlanan bir diğer gerçek oldu zamanla; ama buradaki “telefon” mobil internet anlamında değil, sadece aramak ve sms atmak anlamındaydı. Artık devir komple değişti, sadece alkollüyken araba kullanmamak ve telefonlarımızdan uzak durmamız yetmiyor; sosyal medya hesaplarımıza bağlanabileceğimiz tüm cihazlarımızdan kendimizi uzak tutmamız gerekiyor.

Addvocate’in yaptığı bu infografikte alkol etkisi altındayken girdiğimiz postların tehlikesi araştırılmış. “Zararsız aşağılama” ve “kamu aşağılaması” arasındaki fark işte tam da sosyal medyayı alkollü kullandığımız noktada yüzümüze çarpıyor. İşte o infografik:

Üçüncü seviyeye kadar çok büyük bir sorun yok; ünlem işaretleri, yazım hataları ve içiyor olduğunu belli edecek postlar… Dördüncü seviyeden itibaren tehlike çanları çalıyor demektir! Eski sevgiliye mesaj, markanızın sosyal medya profilinde alkol ile ilgili ya da herhangi bir konuda saçma içerikler paylaşmak gibi yan etkileri var. Bu olay da tahmin edersiniz ki işten atılmaya kadar varabilecek bir sonuç doğuracak demektir 🙂

Peki sizin başınıza gelen ya da sosyal medyada herhangi bir markada karşılaştığınız böyle bir olay oldu mu?