2013 yılı genel olarak birçok yeni girişimle ya da ürünle tanışma yılımız oldu fakat bunların yanında birçoğu da aramızdan ayrıldı. Mashable‘nin haberine göre kimlere veda ettik, kimleri geçmişte bıraktık?

Mart 2013’te Google, Dünya’nın en popüler RSS okuyucusunu kapattığını duyurmuştu. Google Reader 2013’ün en büyük kayıplarından birisi oldu. Bunun dışında HTC’nin First ve Apple’ın iPhone 5 başarısızlığı da 2013 kayıplarından sayılabilir.

Geçtiğimiz yıl Rob Lord’un verdiği bir röportajda “Eğer gerekli adımlar atılmış olsaydı Winamp, iTunes ile aynı noktada olabilirdi” açıklamasında bahsi geçen ve 1997 yılında ilk kez yayınlanan Winamp da Google Reader’ın ölümünden sonra ikinci büyük kayıplarımızdan biri oldu. Bildiğiniz gibi 20 Aralık 2013’ten itibaren Winamp kurulum dosyası indiremeyeceğiz.

Sosyal ağ kavramının ilk örneklerinden birisi olan Myspace’in de bildiğimiz klasik görünümünü 2013 yılı içerisinde geçmişte bıraktık. Bireysel olarak söylemeliyim ki yeni arayüzü kesinlikle çağı yakalamış durumda.

Tüm bunların dışında e-mail servisleri olan Lavabit ve Silent Circle, popüler müzik servisi turntable.fm ve internet üzerinden para transferi yapmaya yarayan Google Checkout da 2013 yılında bıraktığımız ürünlerden birkaçı.

2014 yılında aramıza kimler katılacak, kimlere elveda diyeceğiz henüz bilmiyoruz; fakat şimdilik sadece Winamp ve Google Reader gibi bizi üzen kayıpların olmamasını diliyoruz.