sonselfiewww
WWF Türkiye’nin Nisan ayının başında başlattığı SonSelfie kampanyası yeryüzünde nesli tükenen canlı türlerinin korunmasını hedefleyen bir çalışmaydı. 41?29!’un üstlendiği kampanya Snapchat mecrası kullanılarak anın kıymetini vurgulayan bir çalışmayı amaçladı. Kampanya da paylaşımların kısa sürede silindiği Snapchat mecrası, nesli yok olan canlılarının anını yaşatmak üzerine kurulmuş bir köprüydü. #Sonselfie kampanyası kısa sürede yayılmış, desteklenmiş ve ses getirmişti.

Markaların kampanyaya aynı hashtag’i kullanarak destek olma fikirleri kulislerde dolaşmaya devam ediyor. Bununla beraber Yemeksepeti’nin WWF Türkiye’nin #SonSelfie kampanyasına kısa sürede destek verdi. Kimileri Yemeksepeti’nin destek amacıyla yaptığı kampanyayı doğru bulmadılar. Bu kampanya, WWF Türkiye’ye verilen desteğin yanlış kurgulandığı görüşünü ortaya çıkardı. Aynı hashtag’i kullanarak kampanyanın devam ettirilmeye çalışılması ve destek verilmesi sosyal sorumluluk açısından oldukça hoş karşılanabilirdi. Yemeksepeti’nin #SonSelfie kampanyasında kaplan, boz ayı, vaşak gibi hayvanların yerini ıspanak, karnabahar, pırasa, lahana dolması gibi yemekler almıştı.

Komik bir çalışma yaparak farklı bir işe imza atması ilgi çekiciydi. Ama bununla birlikte Twitter’da birçok kullanıcı Yemeksepeti’nin neredeyse bu hassas konuyla dalga geçtiğini düşünerek tepkide bulundu. Hassas konularda çalışmaların olabildiğince derin düşülmesi gerekiyor. Yemeksepeti’nin yaptığı kampanya basın tarafından övgüyle karşılandı. Birçok sosyal medya kullanıcısı da desteği yerinde ve gerekli buldu. Aslına bakarsanız kampanyaya yapılan destek kampanyanın daha fazla duyulmasına yardımcı oldu. Çalışmanın acele edilerek yapılmış gibi gözüküyor olması bazı kitlelere için “hassas davranılmalıydı” görüşüne sebep oldu. Yemeksepeti’nin “yemek” imkanından yola çıkarak güldürerek destek vermeye çalışması yerine, yine yemekten yola çıkarak yiyeceklerin çöpe atılmamasını belirterek dünyada aç kalan çocuklara dikkat çekmesini daha doğru bulurdum.