“Not defteri” dediğimiz kavram hayatımıza tam olarak nasıl girdi bilmiyorum ama aslında her şeyin telefon defterinin hayatımıza girmesiyle başladığına inanıyorum. Fihrist olarak da tanımlayabildiğimiz bu telefon defterleri zamanın iletişimi kolaylaştıran en yardımcı araçlarından biriydi. Ardından hayatımıza cep telefonu ve “rehber” modülü girdi, daha sonra e-mail ve ardından yazışmalarımızı, notlarımızı, telefon numaralarımızı dijitalde saklayabileceğimiz birçok araç… Tüm bu gelişmelerin hayatımızı kolaylaştırdığını düşünsek de teknoloji ile birlikte dünyamız iyice karışmaya ve içinden çıkılmayacak bir hal almaya başladı. Maillerimizi ya da notlarımızı yıldızlarla ya da ünlemlerle “önemli postalara ekle”yerek ve ardından o postaları bulamayarak öldürmeye başladık zamanımızı. Bazı maillerimizi okuyup boş bir zamanımızda yeniden incelemek için “okunmadı olarak işaretle”meye ve o maillere dönecek zamanı hiçbir zaman bulamamaya başladık. Tüm bunlar olurken bir de akıllı telefonumuzun not defterine kaydettiklerimiz, tabletimizin not defterine kaydettiklerimiz ve PC’de masaüstünde açtığımız not defterleriyle dünya iyice büyüyerek kirlenmeye devam etti.

Evernote

İşte tüm bu karışıklığa yeni bir karışıklık daha eklemek için sizi Evernote ile tanıştırmak istiyorum. Eğer etkili kullanmayı başarabilirseniz adını “karışıklık” olarak telaffuz etmemeye hatta hayat kurtaran bir app olarak görmeye başlıyorsunuz!

Peki Evernote nedir? Evernote yazdığınız bir notu, belgelerinizi, ses kayıtlarınızı ya da çektiğiniz fotoğrafları saklayarak tüm dijital aygıtlarınızda senkronize etmenize olanak tanıyor. Bilgisayarınızdan kaydettiğiniz bir nota ya da fotoğrafa akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden ulaşmak fikri zaten başlı başına cazipken Evernote bir de kendini daha da özel kılan “optik karakterlerin tanınması” (OCR) özelliğiyle fotoğrafların ve taradığınız belgelerin içerisinde kelime araması yaparak bulmanıza imkan sağlıyor. Bu özelliğin ne kadar mükemmel olduğunu daha iyi anlatabilmek için; fotoğrafını çektiğiniz kartvizitlerin hiçbirini yanınızda taşımayarak ve telefon defterinizi gereksiz numaralarla doldurmayarak, sadece kişinin ya da kurumun adını hatırlayıp, OCR aracılığıyla aratıp ulaşabilmek fikri yeteri kadar cazip değil mi?

Vakit nakittir tezinden yola çıkarsak, Evernote size zamanın kralını sağlıyor bir de bunu ücretsiz olarak gerçekleştiriyor. Premium üyeliği de mevcut fakat ekstraları çok olan bir kişi değilseniz ücretsiz şekliyle de dünyaya toz pembe bakabiliyorsunuz. Ayrıca ücretsiz üyelikteki hesap kota limiti 60 MB. Notlarınız için bu alan yeterli miktarda. Premium’da benim görebildiğim en mükemmel özellik offline’ken de not tutabiliyor oluşunuz.

Bu mükemmel uygulamada o an Evernote’a girmediğiniz/giremediğiniz (başka bir telefon ya da ipad ya da PC’de iseniz) ya da mail kutunuzun size daha yakın olduğunu düşündüğünüz durumlarda Evernote’un size  özel olarak verdiği mail adresine notunuzu mail ile yollayarak not defterlerinize o notu da kaydedebiliyorsunuz.. Bunun için yapmanız gereken mailinizin konu başlığını not başlığı olarak ayarlamak, hangi not defterine göndermek istiyorsanız “@works” gibi yazarak o not defterine eklemek ve ayrıca notunuza etiket de eklemek istiyorsanız yine başlığınıza #works yazmak. Bir de eğer başlık kısmına !06.05.3024 yazarsanız o tarihe bir hatırlatıcı ekleyebilirsiniz.

Böyle mükemmel app’lerle sizi tanıştırmaya devam edeceğiz. Eğer sizin de app önerileriniz varsa yorumlarınızı bekliyoruz!