[ÇÖZÜLDÜ] Reklamverenlerin Dikkatine: TRT Fake Trafik Satın Alıyor

[ÇÖZÜLDÜ] Reklamverenlerin Dikkatine: TRT Fake Trafik Satın Alıyor

EDIT: Yazımızdan sonra TRT adına Göksun Ünlü ve Semih Kara bizimle iletişime geçti. Kendileri dışında yapıldığını defaatle belirttikleri bu haksız kazanç durumunun ortadan kaldırılması için gerekli başvuruları AddMeFast’e yaptıklarına dair bilgiler gönderdiler, o bilgileri aşağıda yayınlayarak konuyu ÇÖZÜLDÜ ibaresiyle düzenliyoruz. Sektördeki herkesin kaliteli içerik ve gerçek trafiğe odaklanmasının hepimizin ortak çıkarı olduğunu düşünüyoruz.

EDIT 2: Az önce TRT tarafı konuyla ilgili kendileri adına haberleri olmaksızın işlem yapan her kimse haklarında gerekli hukuki mücadeleyi başlattıklarını da bildirdiler.

Screen Shot 2014-06-24 at 17.04.02


Profesyonel kariyerin etkileneceğini düşündüğü için isminin açıklanmasını istemeyen bir okurumuz tarafından bize gönderilen ekran görüntüsünde net şekilde görüldüğü üzere. TRTTürk web sitesi trafiğini Adsense gibi büyük reklam kaynaklarının kesin bir dille yasakladığı AddMeFast’ten sağlıyor. Dilerseniz AddMeFast’in tam olarak ne olduğuyla ilgili kısa bir bilgi verelim.

trt-fake-traffic

AddMeFast Nedir?

AddMeFast fake ziyaretçi kazanmak için katılabileceğiniz bir networktür. Instagram, Twitter, Youtube, Linkedin ve bunun gibi pek çok platform üzerinde fake takipçi ve hatta direkt web sitesi ziyaretçisi kazanabilirsiniz. Sistem bir nevi fake hareketler için pazaryeri olarak faliyet gösteriyor. Belirli ücretler karşılığında sitenize milyonlarca fake ziyaretçi aktarmanız mümkün bu sayede.

Peki bunun reklamverenler açısından ne gibi zararları olabilir? İsterseniz listeleyelim;

 1. Yayında olan kampanya performansı fake ziyaretçiler sebebiyle tamamen düşer.
 2. AddMeFast sistemi ziyaretçinin 20 saniye sitede kalmasını zorunlu kıldığı için fake ziyaretçiyi ayırd etmek teknik olarak zorlaşır.
 3. Mecra ziyaretçisi arttıyor gibi göründüğü için çok güvenilir olmasa dahi sektörün göz ucuyla baktığı Alexa gibi sıralamalarda web sitesi tırmanışa geçer. Bu da medya planlamacıyı yanıltabilir

Peki bu neden yapılıyor olabilir?

 1. İşgüzar bir TRT çalışanı hedeflerini kolay yoldan yakalamak istiyor olabilir.
 2. TRT Türk yöneticileri bazı haber veya haberlerin okunma sayılarını yüksek göstermek istiyor olabilir.
 3. TRT Türk web sitesinin reklamlarını satmakla görevli kişi veya kurum haksız kazanç elde etmek istiyor olabilir.

Bizim üzerimize düşen bu konuya yer vermekti, yazının sonuna gelirken comTalks ekibi olarak içerik kalitesine odaklanılmasını TRT Türk web sitesini yöneten ekibe tavsiye ederiz. Haber sektörünün dijital alanda çok çetin bir rekabet içinde olduğunu biliyoruz. Fakat bunun doğru bir yol olmadığı aşikar.

9 comments

 • Yaptığını haber gerçeği yansıtmıyor.. TRT’yi böyle bir sisteme herkes dahil edebilir. Ayrıca TRT’nin reklam verme ve reklam verenleri kandırma gibi bir misyonu yok.. Habri acilen kaldırmanızı rica ediyoruz. İletişim numarası gönderebilirseniz seviniriz..

  Reply
  • Selamlar,

   comTalks adına Sinan Ata, elimize ulaşan kanıttan yola çıkarak ekibimiz böyle bir yazı kaleme aldı. Böyle bir trafiği kazanmak için bir bedel ödemek zorunda olduğunuz bir sistemde “bizi başkası eklemiştir” türünden bir açıklama bize mantıklı gelmiyor fakat biz yinede size inanıyoruz. Kurumunuz içinde gerekli araştırmayı yapıp bu skandal durumu acilen temizlemenizi tavsiye ediyoruz.

   http://support.addmefast.com/anonymous_requests/new

   En hızlı şekilde yukarıdaki adresten yayıncınızın haksız yere yönlendirmelerde kullanıldığını belirten bir talep oluşturursanız söz konusu sitenin yöneticileri konuyu dikkate alacaklardır. Sitenizin bu platformdan kaldırıldığına ilişkin net ve somut bilgi ulaştırana kadar yazıya dokunmayacağımzı saygıyla dikkatinize sunarım.

   İyi günler.

   Reply
   • Sinan Bey,

    Bizler de neden böyle bir şey yapıldığını tahmin edemeyiz. Ancak elimize ulaşan kanıttan diyorsanız o kanıtı da kimin verdiğini açıklamanız gerekir. Yollamış olduğunuz linkten biz gerekli başvuruları tabi ki yapacağız. Ancak dayanağı olmayan bir bilgi için böyle bir haberi yaymak çok doğru değil..Biz bununla ilgili gerekli hukuksal işlemleri zaten yapacağız. Sizden ricamız bu haberi kaldırmanız.

    Reply
    • Az önce sözünü ettiğimiz gibi gerekli başvuruları yaptığınıza dair bir ekran görüntüsünü bize comtalks@gmail.com üzerinden ulaştırırsanız konuyu düzeltmek için attığınız adıma dair bu ekran görüntüsünüde yazımıza ekleyerek yazımız üzerinde gerekli düzenlemeleri derhal yaparız.

     Reply
 • Sinan Bey,
  Düzeltme yayınlanmış ama bu konuda TRT’nin bilgisi olmadığına dair bir ibare yer almıyor. Biz bilgimiz olmadığına dair samimiyetimizi ilgili siteye başvuru yaparak gösterdik. Lütfen sizde ilgili düzeltmeleri yaparak gösteriniz.

  Teşekkürler.

  Reply
 • Trt olarak genelemek yanlış!
  gördüğüm kadarıyla bu durum trthaber’e bağlı olan
  trtturk için geçerli.

  lütfen bunuda net bi şekilde belirtin geneleme yapmayın!

  Reply
 • Kerim Bey,

  Açıklamayı okumadınız sanırım… İlgili düzeltmeyi biz TRT adına yaptık. TRT Türk’te TRT haber’e bağlı değil ayrı bir kanal kooordinatörlüğüdür zaten. Yanlış bilgilerle sizde yanlış yorumda bulunmayın. TRT’nin hiçbir kanal kooordinatörlüğünde bu şekilde bir işlem yapılmaz

  Reply
 • Haberi çok güzel yakalamışsınız gerçekten ve kim neden trtTurk gibi ismi çok az duyulan bir kanalın adına para verip reklam yayınlatsın. Ve analitik çalışanları bu şaşırtıcı trafikten hiçmi şüphelenmediler. Google web sitenizle ilgili site sahibinin bilgisi dışında olan herşey için bile ceza verebilirim çünkü sitenin her türlü sorumluluğu sadece site sahibindedir diyor.

  Burada sadece comtalks’ı kutlarım, faydalı bir haber, ayrıca TRT’den ricam böyle bir olay yaşanmışken haberi sildirme çabası göstermemeleri yönünde.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

comTalks yazılarını ve gelişmelerini ilk sen duymak istiyorsan e-posta adresinle bültene üye olabilirsin. Asla spam yapmayız.
TwitterFacebookGoogle+