Akıllı telefonlar hayatımıza girdiği günden bu yana cebimize sığan not defterlerimiz, fotoğraf albümlerimiz, kitaplarımız, video kasetlerimiz ve daha nicelerinin ardından, gündelik hayatta karşımıza çıkabilecek önemli ve can sıkıcı hadiselerden biri olan trafik kazasının da tespit tutanağı artık cebimize sığan nesneler arasında yerini aldı.

Kaza yapmak zaten bir hayli sıkıcı bir olayken, bir de kaza sonrası arabada bulunması gereken kağıt formların yokluğu, çevre araçlardan form isteme (o anda hiçbir araçta form bulunmaz genelde) ve uzun uzun formu doldurma süreci gibi işlemlerle sinirleriniz daha da gerilir. Tüm bu can sıkıcı işlemleri biraz olsun hafifleten, sinirleri çok yıpratmadan mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacak yepyeni bir teknoloji artık bizimle. Eğer aracınızda sürekli olarak boş form bulundurmak gibi bir alışkanlığa sahipseniz artık siz de aracınızdaki formu takip etmek, kullandığınızda yerine yenisini koymakla uğraşmak durumunda kalmayacaksınız. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından 1 Ekim 2014’te dünyada bir ilk gerçekleştirilerek akıllı telefonlarda kullanıma açıldı.

Mobil-Kaza-Tespit-Tutanağı

Mobil Kaza Tutanağı uygulaması nedir?

Mobil Kaza Tutanağı uygulaması kaza anında hayatınızı kolaylaştıran bizce mükemmel bir uygulama. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi form aramak ve kalemle tek tek kendi kişisel bilgilerinizi uzun uzun doldurmak durumunda kalmıyorsunuz. Cebinizdeki akıllı telefonunuz sizin için yeterli.

Aynı zamanda uygulamayı ilk indirdiğinizde sizden profil oluşturmanızı istiyor ve bu kişiselleştirme ile kaza anında kendi kişisel bilgilerinizi (plaka, TC kimlik no, telefon numarası, mail adresi vb. bilgiler) her defasında yazmanızın önüne geçerek işlemi mümkün olduğunca kısaltıyor.

Poliçe bilgilerini de tek tek girmenize artık gerek yok. Eğer poliçe bilgilerinizi uygulamadaki profilinize eklediyseniz profilinizden, motorlu araç tuhsat sahinin TC kimlik numarasından ya da poliçenizin üzerinde bulunan kare koddan (QR code) bu bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Mobil-kaza-tespit-tutanağı

Aracınızın şasi numarasını, marka, model, model yılı gibi bilgilerini de poliçe bilgilerinizden çekebiliyorsunuz. Yani artık bu bilgileri girmekle de zaman kaybetmenize gerek yok.

Kaza Tespit Tutanağı uygulaması nasıl kullanılır?

Kaza yaptınız ve uygulamayı ilk indirdiğinizde girdiğiniz bilgilerle sizin için kişiselleştirilmiş olan Mobil Kaza Tespit Tutanağı’nı kullanmak istiyorsunuz. İlk yapmanız gereken “Yeni Kaza Ekle” butonunu kullanmak ve ardından sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmak. Kazanın kaç araç arasında yapıldığını ve görgü tanığı olup olmadığını sorarak başlayan forma kaza resimlerini, kaza yeri bilgilerini, sürücü bilgilerini, araç bilgilerini, kaza ile ilgili yorumları ve kaza senaryosunu ekleyerek tutanağınızı oluşturabiliyorsunuz.

Mobil-Kaza-Tespit-Tutanağı

 

Kaza yeri bilgilerini GPS yardımıyla harita üzerinden girebiliyorsunuz ve yine bu da büyük bir kolaylık sağlamış oluyor.

Mobil-Kaza-Tespit-Tutanağı

Sürücü bilgileri ve araç bilgileri daha önce de bahsettiğimiz gibi eğer uygulamadaki profilinize gerekli bilgileri girdiyseniz otomatik olarak getiriliyor. Sürücü bilgileri kısmında ehliyetinizin ön yüz fotoğrafını da çekip forma ekliyorsunuz ve kaza sonrası fotokopi makinası arama derdinden de bu şekilde kurtulmuş oluyorsunuz.

Mobil-Kaza-Tespit-Tutanağı

Kaza yorumlarınızı ise isterseniz yazarak, isterseniz ses kaydınızı göndererek ekleyebilirsiniz.

Mabil-Kaza-Tespit-Tutanağı

Kaza senaryosunda kuş bakışı gelen harita görüntüsü üzerinde aracınızı çizme derdi ile uğraşmadan yerleştirme yapabiliyorsunuz.

Mobil-Kaza-Tespit-Tutanağı

Hayatımızı kolaylaştıran bu uygulamayı kullanamadığımız durumlar da var. Bunlar;

– Sürücü belgesiz motorlu araç kullanıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile araç kullanıyorsa,

– Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,

– Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,

– Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,

– Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,

– Trafik azasında sadece 3. kişilere ait eşyalara zarar gelirse,

– Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yoksa,

– Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa

Mobil Kaza Tespit Tutanağı’nı kullanamıyoruz ve bu gibi durumlarda 155 Polis İmdat’ı ya da Jandarma’yı arayarak kaza yerine gelmelerini bekliyoruz.

Uygulamayı indirmek için linkler:

android market_mobil

Available-on-AppStore

 

 

 

 

Böyle güzel uygulamalarla dünyada ilk kez Türkiye’de karşılaşmak gerçekten gururlandırıcı. Umarım hiçbir zaman bu uygulamayı kullanmak zorunda kalmayız fakat akıllı telefonumuza indirip kullanıma hazır hale getirmenizi tavsiye ederiz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayfasından konu ile ilgili gerekli açıklamaya ulaşabilirsiniz.