Seyahat tutkusu öyle bir şey ki, insan gezmenin, bir gezi düzenlemenin, yeni yerler keşfetmenin, yeni insanlarla tanışmanın her aşamasından ayrı ayrı keyif alıyor. Eğer siz de “wanderlust” kelimesinin büyüsüne kapılmışsanız, bu kelimenin sizi sarıp sarmalamasına izin vermişseniz ve kendinizi her fırsat bulduğunuz anda bir sonraki gezinizin nereye olacağını düşünürken buluyorsanız gezme fikrinin planlanma aşamasından gezinin tamamlanması aşamasına kadar elinizin altında olması gereken 10 mükemmel seyahat uygulaması bu yazıda sizin için derlendi. Bu derleme sırasında zaten birçok blogda yer alan aynı tarzdaki uygulamalardan kaçınmaya ve bilmediğinizi tahmin ettiğimiz uygulamaları seçmeye özen gösterdik.

 

1) Kayak

kayak.comKayak.com aslında bir uçak bileti satın alma uygulaması. Fakat burada başka bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Kayak tüm diğer uçak bileti uygulamaları gibi gözükse de hepsinden farklı bir tool sunuyor. Bu tool’un varlığından haberdar olduğumda bunu bir gün kullanabilecek olmanın hayali bile beni heyecanlandırdı 🙂 Bir seyahate çıkmayı düşünüyorsunuz, üstelik buna uygun bir bütçe de ayırdınız fakat hangi ülke olacağına karar veremiyorsunuz ve en önemlisi de tarihleriniz esnek… Yani tam gezgin bir ruha sahipsiniz 🙂 İşte bu durumda kayak.com’un explore özelliğini kullanarak kalkış yapacağınız havaalanını seçip tüm dünyadaki en ucuz uçuşları bulabiliyorsunuz. Ardından hiç aklınızda olmayan bir ülkeye biletinizi alıp seyahatinize başlayabilirsiniz!

Andoid’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.

 

2) Momondo

MomondoNereye gideceğinize karar verdikten ve vize işlemlerini hallettikten sonraki ilk önemli adım uçak bileti almak. Uçak bileti almadan önce Momondo‘nun alternatifi olan birçok uygulamaya göz gezdirdiğimi fakat en ucuz fiyatları her zaman Momondo’dan yakaladığımı söyleyebilirim. Momondo ile bazı uçak bileti  uygulamalarının size sunamadığı filtreleme ile arama kriterlerinizi daha net belirleyebiliyorsunuz. Mesela gidiş ya da dönüş uçağınızın saat 18:00-23:00 arası olması ya da belirlediğiniz güzegahta uçuş hattı olan havayollarının seçimi gibi. Tüm filtrelemelerinizden sonra arama yaptığınızda Momondo size 3 başlık altında sonuçları sunuyor. En ucuz, en hızlı ve en iyi uçuş seçeneklerine bu toollar aracılığıyla kolayca ulaşabiliyorsunuz. Momondo ile domestic ya da international uçuşlarınız için en iyi fırsatları bulabileceğiniz gibi ek olarak hotel booking’iniz için de arama yapabilirsiniz.

Ayrıca ucuz uçak bileti bulmak için Bir Hayalin Peşinde blogunun yazarı Deniz Pehlivan‘ın çok güzel tavsiyeleri var, buradan ulaşabilirsiniz.

Alternatifleri: SkyScanner, Kayak.comGeziko, Ekobilet, Aerobilet.

Android’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.

 

3) Trivago

TrivagoUçak biletinden sonra sıra konaklama tercihlerinde. Trivago gezginlere dünyanın dört bir tarafından otel seçenekleri sunarken bunları 277 farklı rezervasyon sitesinden arayarak en uygun olanları karşınıza getiriyor. Bulduğu otelleri hem liste halinde hem harita üzerinde sunmasıyla lokasyona önem veren gezginlerin de talebine yanıt veriyor. İsterseniz fotoğraflarını görebildiğiniz ve ilginizi çeken otelleri favorilerinize ekleyip araştırmanıza devam edebiliyorsunuz. Ayrıca Trivago’nun arama yaptığı oteller üzerindeki müşteri memnuniyet düzeylerinin ortalamalarını da görüp otelin kalitesi hakkında bir fikir elde edebiliyorsunuz.

Konsept olarak farklı olsa da konaklama ile ilgili olduğu için alternatifleri: Booking, Airbnb, Couchsurfing, Neredekal, Hostelworld.

 

Android’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.

 

4) TripIt

tripitSeyahatinize ait tüm detayların notunu tutabileceğiniz ve tek bir yerde toplayabileceğiniz bir uygulama. Uçuş detaylarınızdan tutun da akşam yemeği yediğiniz restauranta, konakladığınız otele ya da gittiğiniz tiyatro salonuna kadar bir şehirde yapılabilecek her şeyin notunu detaylı bir şekilde tutmak mümkün. Ayrıca kendinize ait pasaport bilgileri, seyahat sigortası bilgileri gibi gereklilerin de notlarını yazabiliyorsunuz. Eğer seyahat sigortası numaranızı kaybederseniz buraya kaydetmeniz durumunda ulaşmanız gayet kolay.  Ayrıca organize ettiğiniz geziyi, size katılacak seyahat arkadaşınızla da paylaşıp listenizin kontrolünü birlikte yapabiliyorsunuz. TripIt‘in diğer not tutma uygulamalarından farkı tamamen seyahat için tasarlanmış olması.

Android’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.

 

5) Tureng

turengArtık seyahatimize dair her şeyi organize ettiğimize göre ülkeye iniş yapabiliriz. Sırada insanlarla iletişim kurmak var 🙂 Eğer yabancı dil ile ilgili sorunlarınız varsa Google Translate gibi cümle tercümesi yapmıyor olsa da bildiğimiz en iyi İngilizce – Türkçe sözlük olduğu için Tureng‘e de bu listede yer vermek istedik. Tureng’i diğer sözlüklerden ayıran en büyük özellik tüm deyimlere, atasözlerine ve günlük konuşmalara hakim olması. Tureng ile “damlaya damlaya göl olur”un ingilizcesinin “many a little makes a mickle” olduğunu kolayca öğrenebiliyoruz ve tüm bu çeviriler Google Translate’teki gibi bizi yanıltmıyor. Eğer ingilizcenize güveniyorsanız fakat ihtiyacınız olan dil Fransızca, İspanyolca ya da Almanca ise yine Tureng üzerinden İngilizce’den bu 3 dile olan sözlüğü kullanabilirsiniz. Uygulamanın tek dezavantajı offline kullanılamıyor olması.

Alternatifleri: Google Translate

 

Android’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.

 

6) Google Maps

Google MapsSırada gittiğimiz şehre en kısa sürede alışmak ve yolumuzu kaybetmeden şehrin tadını çıkartmak var. Google Maps herkesin bildiği bir harita uygulaması fakat benim burada bahsetmek istediğim önemli nokta Google Maps’te toplu taşıma araçlarıyla bir yerden başka bir yere nasıl gidebileceğimiz konusu. Türkiye’de henüz bu özellik gelişmemiş olduğundan çoğu kişinin bilmediği bir tool fakat birçok ülkede Google Maps bu hizmeti sunuyor. Gideceğiniz konumu yazıp toplu taşıma ikonuna dokunmanızla önünüze metro, otobüs ya da tramvaylardan oluşan bir güzergah geliyor ve bu sayede kolayca nereden hangi otobüse binip nereden metroya aktarma yapabileceğinizi görüyorsunuz. Yana eklediğim screenshot’ta Toronto’da bulunan Kensington Market’ten Dufferin Mall’a toplu taşıma ile nasıl gidilebileceğini gösteren bir örnek mevcut. Aynı zamanda eğer bisiklet kiralamayı ve şehri bisikletle gezmeyi düşünüyosanız Google Maps size bisiklet tool’uyla da yardımcı oluyor. En kısa yolları ya da hangi yollarda ne kadar eğim ve yokuş olduğunu Google Maps ile rahatça görebiliyorsunuz. Ek olarak Google’a teşekkür etmek gerek, ben toplu taşıma özelliğinin Türkiye’de olmamasından şikayet ederken Türkiye App Store’unda Maps’i Kasım 2015’te açtı 🙂

Alternatifleri: MetrO

Android’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.

 

7) Triposo

triposoEğer bir rehber eşliğinde gezmiyorsanız o şehirde nerenin önemli olduğunu, hangi yapıların mutlaka görülmesi gerektiğini, şehrin tarihini ve kültürünü öğrenmek için ciddi bir mesai harcamanız gerekir. Fakat Triposo ile o şehir ile ilgili aradığınız her şeyi telefonunuza hızlıca indirebilir ve hatta günlük hava durumuna ulaşabilir, eğer o gün hava yağmurluysa o şehirde yağmurlu bir havada neler yapılması gerektiğine dair öneriler alabilirsiniz. Ayrıca sizin para biriminiz ile gittiğiniz ülkenin para birimini de bu uygulama yardımı ile hızlıca çevirebilirsiniz. Ek bilgi olarak Türk Hava Yolları Triposo’nun partnership’idir.

Alternatifi: Google 🙂

Android’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.

 

8) MeetUp

meetupGerçek bir gezgin gittiği şehirde sadece turistik mekanlara gidip seyahatini tamamlamaz. Eğer siz de gittiğiniz şehirde düzenlenen grup aktivitelerine katılmak istiyor ve şehrin yerlileri ya da o şehre dünyanın başka başka ülkelerinden gelmiş turistlerle tanışmak istiyorsanız MeetUp tam size göre! Türkiye’de henüz çok yayılmamış ve sadece belirli bir kesim tarafından kullanılan uygulamanın Tinder tarzı uygulamalardan farkı tanışma olayının ilişki bazlı olmaması ve sizin de ilgilendiğinizi belirttiğiniz bir konu üzerine düzenleniyor olması. Bu konu dünya mutfağı, müzik ya da kitaplar hakkında olabilir.

Andorid’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.

 

9) Yelp

yelpHer ne kadar Türkiye’de mekan önerilerinde Foursquare ciddi bir şekilde kullanılıyor olsa da birçok ülkede Yelp Foursquare’den daha popüler durumda. Eğer Foursquare’de aradığınızı bulamaz ve o akşam yemeğiniz için güzel bir restaurant ararken kullanıcı yorumlarının Foursquare üzerinde ne kadar az olduğunu düşünürseniz bir de Yelp’e göz atın.

Alternatifi: Foursquare

Android’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.

 

 

 

10) Expensify

expensifyEğer iş gezisindeyseniz Expensify, masraf olarak yazacağınız fişlerin fotoğraflarını çekmeniz durumunda saklamaya ve bunları mailleyerek masraf olarak yazmanıza olanak tanıyor. İş gezisinde değilseniz bile yine kişisel mail adresinizle giriş yaparak uygulamayı kullanabiliyor ve seyahat dönüşü banka hesabınızda bir şokla karşılamamak için harcamalarınızın belgelerini saklayabiliyorsunuz.

Android’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.

 

 

 

(BONUS) Been

BeenApp

Ve tüm bu uygulamaları kullanarak tamamladığınız seyahatlerden sonra “Been” size dünyanın yüzde kaçını tamamladığınızı gösteriyor. Bunun için daha önce hangi ülkelerde bulunduğunuzu uygulamaya girmeniz gerekmekte. Aynı zamanda daha önce bulunduğunuz Amerika eyaletlerinin girişini de yaparak Amerika’nın da yüzde kaçını gezdiğinizi görebilirsiniz. Bu özelliği Been sadece Amerika’ya özel olarak sunuyor. Benim bu uygulamada gördüğüm tek eksiklik sadece ülke bazında giriş yapılınabiliyor olması. Eğer sadece Moskova’ya gitmişseniz tüm Rusya bir anda turuncu bir renk alacağı için dünyanın büyük bir kısmını bitirmiş sayılacaksınız 🙂 Ülkelere ek olarak şehir bazlı eklemeler de yapılabilseydi daha doğru sonuçlar elde edebilirdik fakat bu haliyle bile ne kadar wanderlust sahibi olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz 🙂

 

Android’e indirmek için tıklayın.

iOS’a indirmek için tıklayın.