Mısır’ın Potansiyeli ve Kahire İşe Alım Turnuvası

Mısır’ın Potansiyeli ve Kahire İşe Alım Turnuvası

extDaha önce yalnızca bir kez 2011 yılında ziyaret ettiğim Kahire’ye ikinci kez, bu sefer bir işe alım turnuvası düzenlemek için gittim. Ülkenin yazılım geliştirme alanında sunduğu potansiyel beni şaşırttı. Notlarımı hızlıca paylaşmak istiyorum.

  • Askeri darbe sonrası ekonomi oldukça kırılgan fakat insan kaynağı kalitesi bundan etkilenmemiş.
  • Trafik 6 yılda hiç değişmemiş, araçlar birbirine çok yakın seyrediyor fakat bizde İstanbul çocuğuyuz :) 6 gün araba kullandım ve sorun yaşamadım.
  • Şehir merkezindeki lüks otellerde yaşanan hayatla bir sokak arkada yaşanan hayat arasında dağlar var.
  • Küçük kahvelere gidip sohbet ettiğinizde anlıyorsunuz ki yerel medya Türkiye aleyhinde haberler yapıyor ve “ajanlık faliyeti” temalı algı oluşturmaya çalışıyor.
  • Buna rağmen yerel halkta Türkiye’ye ve Türklere karşı ciddi bir sempati var, sizi gördüğüne çok sevindiğini hemen herkes söylüyor.
  • Mısır Lirasının değer kaybı hayatı ucuzlaştırmış, ithal ürünler çok pahalı ve ülkede ATM’lerde günlük para çekme limiti uygulanıyor, 4000 EGP ($226) sanırım.
  • Düzenlediğimiz işe alım turnuvasına 800 başvuru aldık, daha önce 10 ülkede yaptığımız turnuvalar arasında bu rekor bir rakam. En az 8 yıl deneyimli 800 kıdemli yazılım geliştiriciden bahsediyoruz :)
  • Nil kenarındaki Ritz Carlton’da düzenlediğimiz işe alım turnuvasında 5 Chief Software Architect ($100K/yıl) ve 12 Software Architect ($60K/yıl) işe aldık.
  • Yerel medya çok ciddi ilgi gösterdi oradaki varlığımıza, çıkan yüzlerce haberden yalnızca bir tanesini paylaşıyorum: http://www.dailynewsegypt.com/2017/05/03/american-crossover-aims-hire-150-egyptian-software-developers-2017/
  • Bir video var turnuva görüntülerinden hazırlanan onu da şöyle paylaşıyorum:

Author

Bir internet sakini. Sırasıyla Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı, Proje Yöneticisi, Yönetici Asistan ve Birim Yöneticisi olarak farklı şirketlerde çalıştı. Zaman içinde tanıştığı değerli arkadaşlarını comTalks'ta toplayarak buradaki ekibin bir araya gelmesine vesile oldu. Öğrenmekten ve paylaşmaktan hep büyük keyif aldı. 2011 yılında İnternette Reklam Rehberi kitabını (www.internettereklamrehberi.com) yazdı. Beş yıl kendi şirketiyle dijital medya planlama ve iş geliştirme hizmetleri verdikten sonra Crossover'da Türkiye Genel Müdürü olarak çalışmaya başladı.

Bir Cevap Yazın

comTalks yazılarını ve gelişmelerini ilk sen duymak istiyorsan e-posta adresinle bültene üye olabilirsin. Asla spam yapmayız.
TwitterFacebookGoogle+