Ukrayna’nın Potansiyeli ve Kiev İşe Alım Turnuvası

Ukrayna’nın Potansiyeli ve Kiev İşe Alım Turnuvası

Crossover’da sorumlu olduğum pazarları ziyaretlerimde öğrendiklerimi paylaşmaya karar verdim bir süre önce. Bu serinin ilkini Mısır’la ilgili yazmıştım. 27 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz Kiev işe alım turnuvasından sonra Ukrayna’nın başkenti Kiev için de bazı notlar paylaşmak istiyorum:

  1. Ukrayna orta-doğu ülkelerine göre nüfusu küçük olsa bile özellikle yazılım geliştirme alanında yetiştirdiği insan kaynağı ve outsourcing deneyimiyle ilginç bir pazar.
  2. Kiev’de malum kriz sonrası dolar oldukça değerli, orada operasyon yapmak isteyen şirketler için avantaj olabilir.
  3. Grivna (Ukrayna yerel para birimi) devaluasyonu sonrasında yazılım geliştiriciler ülkenin elit bir kesimini oluşturuyor dolarla gelir kazandıkları için. 10 yıl deneyimi olan kıdemli bir yazılım geliştirici yılda $65K-$80K civarı kazanıyor ve ülkede batıya iş yapan pek çok yazılım devi var. Bu anlamda “Ukrayna ucuz bir yer” görüşü pek gerçekçi değil. Daha uygun insan kaynağı için Lviv, Kharkiv, Odessa değerli şehirler olabilir. Yakında bir Lviv yazısı da kaleme almayı planlıyorum. İşe alım turnuvalarının ilkini orada gerçekleştirip 12 kıdemli yazılımcıyı işe almıştım.
  4. Romanya, Rusya, Polonya gibi diğer doğu-avrupa ülkelerine göre opreasyonel maliyetler düşük.
  5. Trafik kültürü gelişkin, Mısır’daki gibi bir çılgınlık yok.
  6. Kiev’de gerçekleştirdiğimiz turnuvada teknik ürün yöneticisi aradık, bu ürün yönetimi ve kıdemli yazılım geliştiriciliği pozisyonlarının bir karması aslında. 26 Profesyonelin katıldığı turnuvada 1 kişiyi işe alabildik.
  7. Türkiye’ye ve Türk insanına karşı önyargılı değiller, oldukça sevecen ve yardımcı olduklarını söyleyebilirim. Eğlence amaçlı ziyaret eden Türkler kötü bir intiba yaratmış ama sizin öyle olmadığınızı anlayıp işlerinizi kolaylaştırmaya çalışıyorlar.

Ziyaret notlarımı Kiev işe alım turnuvasında kaydedilen görüntülerle noktalıyorum. Yakında görüşmek üzere.

Author

Bir internet sakini. Sırasıyla Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı, Proje Yöneticisi, Yönetici Asistan ve Birim Yöneticisi olarak farklı şirketlerde çalıştı. Zaman içinde tanıştığı değerli arkadaşlarını comTalks'ta toplayarak buradaki ekibin bir araya gelmesine vesile oldu. Öğrenmekten ve paylaşmaktan hep büyük keyif aldı. 2011 yılında İnternette Reklam Rehberi kitabını (www.internettereklamrehberi.com) yazdı. Beş yıl kendi şirketiyle dijital medya planlama ve iş geliştirme hizmetleri verdikten sonra Crossover'da Türkiye Genel Müdürü olarak çalışmaya başladı.

Bir Cevap Yazın

comTalks yazılarını ve gelişmelerini ilk sen duymak istiyorsan e-posta adresinle bültene üye olabilirsin. Asla spam yapmayız.
TwitterFacebookGoogle+