Direkt olarak sorumlu olmasam da Crossover’ın Polonya’dan sorumlu Ülke Müdürü olarak görev yapan arkadaşım Per Markus Törnberg’i ziyaret ve organizasyona destek için Polonya’nın tarihi şehri Krakow’a gittim. Krakow’da öncelikle ana sponsoru olduğumuz DEVOXX organizasyonu gerçekleşti ki nefes kesen bir maratondu ve önemli notlarım var bu konuda. Sonrasında ise Senior Technical Product Manager bulmak için yaptığımız Krakow İşe Alım Turnuvası gerçekleşti. Crossover CEO’su ve çekirdek ekiple birlikte yoğun geçen birkaç günün ardından Bayram’ın birinci günü herşeyin başladığı yere, İstanbul’a geri döndüm.

Yolculuğa geri dönelim, İstanbul üzerinden ilk karşıma çıkan uçuş opsiyonu THY ile önce Varşova’ya sonrasında Polonya Havayolları ile Krakow’a gitmek oldu. THY hizmet kalitesi ile bir kez daha gururlandığımı söylemeliyim. Diğer havayolları ile uçtuğum uçuşlarım en az yarım saat rötar alırken THY hep zamanında hareket etti.

İstanbul – Varşova arası uçuş iki saat sürdü, bir saatlik zaman farkı ile Varşova bizden daha geride. Sonrasında küçük bir uçakla yarım saat uçarak Polonya’nın güneyindeki şehir Krakow’a indim. Şehrin dokusu ve insanları Ukrayna’nın batı sınır şehri Lviv’e benzese de ülkenin refah seviyesinin nispeten daha yüksek olduğunu hemen anlayabiliyorsunuz.

DEVOXX büyük bir geliştirici fuarı gibi, farklı konferans odaları ve pek çok sıradışı konuşmacının yanı sıra şirketlerin standlarınnı açtıkları etkinlikler yaptıkları birkaç günlük bir organizasyon. Temel olarak Java geliştiricileri hedefliyor ve ücretli. Notlarımı şöyle hızla paylaşmak istiyorum:

  1. DEVOXX Ücretli bir etkinlik, 1000’in üzerindeki katılımcının direkt geliştirici olması ve deneyim seviyesi beni şaşırttı ve birazda kıskandırdı. Türkiye’de böyle organizasyonlara imza atmak zorundayız.
  2. Polonya’nın çok olgun bir yazılım outsourcing pazarı var. Kabiliyete ulaşmak için yaptıkları kreatif çalışmalar sizi de şaşırtırdı. Ama ne olursa olsun bir Crossover değiller tabi 🙂
  3. Andy bir konuşma yaptı, yaşadığı şehir Austin TX için kurduğu non-profit bir organizasyonu var, RideAustin ile ilgili daha önce hiç açıklamadığı bazı bilgileri paylaştı. Gerçek veri üzerinden girişimcilere nasihatler verdi.
  4. Daha etkileyici olansa aynı etkinlikle planlanmamış olmasına rağmen Crossover’dan 2 kıdemli yazılım geliştiricinin Docker ve AWS gibi yeni altyapı teknolojileri üzerinde konuşmasıydı.
  5. Krakow oldukça sakin bir şehir, güvenlik sorunu yok denecek kadar az.
  6. Şehrin maliyetleri oldukça düşük, kabiliyet / maliyet analizi yapıldığında Türkiye’deki yazılım şirketleri için görüşmesi gereken bir yer.
  7. İkinci günümüzde işe alım turnuvamızı gerçekleştirdik. $200K/yıl seviyesinde kıdemli bir pozisyon için işe alım yaptığımızdan 20 kişilik küçük bir grupla gerçekleştirdik.
  8. Ertesi gün Bayram günün akşamına yetişebilmek için Varşova üzerinden İstanbul’a geri döndüm. Çok değerli bir deneyimdi.

Etkinliklerden derlenen videoları sizinle paylaşmak istiyorum: