Gezi notlarıma Ukrayna’nın sevimli şehri Kharkiv ile devam etmek istiyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi yeni geliştirdiğim bir sosyal sorumluluk hackathon’u konsepti var. Temelde deneyimli Java geliştiricilerini bir araya toplayıp sosyal sorunlara teknoloji çözümleri üretmelerini istediğimiz bir konsept bu. Kısaca sosyal sorumluluk hackathon’u diyorum. Resmi adı Java for Good. 10 Saatlik bu kodlama maratonu sonunda ödül olarak önceden belirttiğimiz mühendislik kriterlerine uyabilen adaylara yılda $100K ödeyen Chief Architect pozisyonumuzu teklif ediyoruz.

Bu konsepti daha önce ilk kez İstanbul’da yine Oracle’ın katılımıyla, Türk Kızılayı, Haytap ve ActiveBuilder ortaklığıyla gerçekleştirmiştik. İkinci ayağı ise Ukrayna’nın Kharkiv şehrinde gerçekleştirdik. Burada yine Oracle ve Animal ID bize destek verdiler.

İki günlük sıkı bir maratondu bizim için. 16 Eylül Cumartesi günü bir işe alım turnuvası gerçekleştirdik ve 17 Eylül Pazar günü Java for Good’un ikinci ayağını gerçekleştirdik.

Hemen notlarıma geçip şehirde geçirdiğim günlerde deneyimlediklerimi paylaşmak istiyorum.

  1. Ukrayna’da daha önce Lviv ve Kiev’e gitmiştim. Kharkiv’e bu ilk gidişimdi. Lviv’e göre daha gelişmiş bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Hem altyapı hem ticari açıdan Khariv Kiev’den sonra ikinci büyük şehir Ukrayna’da.
  2. Bir öğrenci şehri, teknoloji tarafında insan kaynağı sıkıntısı yaşandığını söyleyebilirim. Daha önce Kiev ve Lviv’de yaptığım işe alım turnuvalarına göre daha düşük performans gösterdi.
  3. Ukrayna milliyetçiliği Lviv kadar büyük değil Kharkiv’de, insan davranışları Kiev’e oldukça benziyor. Daha önce refleksif olarak “özür dilerim ben Rusça konuşmuyorum” dediğimde Lviv’deki insanların kırıldığını ve “fakat ben Rusça sormadım Ukraynaca sordum” diye cevap verdiğinden bahsetmiştim.
  4. Şehir merkezinde fiyatlar Kiev’e ve hatta Lviv’e göre oldukça düşük. Hazırlıklarımı şehirdeki pek çok farklı mekanda gerçekleştirdim.
  5. Şehirde yaşayan kabiliyetin İngilizce konuşma seviyesi oldukça düşük. Kiev ve Lviv’le kıyaslanmayacak kadar düşük ne yazık ki. Bende uyandırdığı intiba şu, Kharkiv ülkenin doğusunda yer aldığı için Rusya ile olan çatışma sebebiyle kaliteli insan kaynağı şehir değiştirmeyi tercih etmiş olabilir. Şehirdeki çalışanlarımızın yılın kısa bir süresini orada geçirdiklerini öğrendim sonradan.
  6. Kharkiv’de yaptığımız işe alım turnuvası $100K/yıl seviyesinden 2, $60K/yıl seviyesinden ise 3 işe alımla sonuçlandı. Ne yazık ki bu turda Ukrayna ekonomisine yalnızca yılda 380 bin dolarlık istihdam götürebildik. Bir sonraki seferda Kiev’de olacağız, daha büyük bir hamle planlıyorum.
  7. Kharkiv uçuşumu THY ile yaptım, kalite her zamanki gibi oradaydı. Kharkiv’in oldukça küçük bir hava alanı var. Kharkiv hava alanında tanıştığım Türk saha görevlisine “sen burada ne arıyosun” dedim. “Her yerdeyiz abi, rica ederim” dedi 🙂 gururlandım.

Yazımın sonunda yineliyorum, deneyim kazandığım pazarlarda Türk girişimcilere karşılıksız destek vermek isterim. Yazımı yine Kharkiv’deki görüntülerden derlenen iki video ile tamamlıyorum. Görüşmek üzere.

16 Eylül 2017 – Crossover Kharkiv İşe Alım Turnuvası

17 Eylül 2017 – Kharkiv Java for Good Sosyal Sorumluluk Hackathonu