Yakın zamanda destek talepleri ile haberdar olduğum devasa bir sosyal hareket var ülkemizde. Geçtiğimiz 4 yılda iki kez sağlanan Bedelli Askerlik hakkının yeniden gündeme getirilmesi ile ilgili yaklaşık bir milyon mağdurun twitter’da oluşturduğu bir hareket bu.

Demokratik yollarla seslerini siyasi iradeye duyurma çabalarını saygıyla karışılıyorum. Bu sebeple burada yer vermek istedim. Seslerini duyurmak için kullandıkları bazı kanallar şöyle:

1) Sn. Cumhurbaşkanına Telgraf

Bu kitlede kararın Sn. Cumhurbaşkanı tarafından verileceğine dair net bir inanç var. Bu sebeple mesajlarını bürokrasinin en tepesine ulaştırma niyetindeler. Bu iş için şahsa veya özel görevliye teslim edilen PTT e-Telgraf hizmetini çok yoğun bir biçimde kullanıyorlar. Ücretli bir servis olmasına rağmen bu kadar yoğun kullanılması dikkat çekici.

Bu çalışma için şu adresteki PTT e-telgraf hizmetini kullanıyorlar. Gönderilerin nasıl yapılacağına ilişkin görseli ise elden ele dolaştırıyorlar. (Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.)

Kitle tarafından hazırlanan bedelli askerliğe ilişkin e-telgraf taslağı. Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

2) BİMER

Herkesin bildiği TC Başbakanlık İletişim Merkezi’ni kullanarak mesajlarını Milli Savunma Bakanlığına iletiyorlar. Burası için başvuruyu şu adresteki BİMER başvuru formunu kullanarak yapıyorlar ve mağduriyetlerini dile getiriyorlar. Bürokrasiyi harekete geçirmek için mevcut tüm mekanizmaları kullanma iradeleri takdire şayan.

3) CİMER

Bimer servisi ile benzer bir mekanizma fakat bakanlıklar yerine direkt Cumhurbaşkanına ulaştırılmak üzere mesajlarını şu adresteki CİMER başvuru formu üzerinden iletiyorlar. Yazının başında bahsettiğim gibi bu kitlede bedelli askerlik kararının Sn. Cumhurbaşkanı tarafından verileceğine ilişkin net bir inanış var. Bu sebeple en yoğun kullanılan iletişim kanallarından biri CİMER.

4) AKİM

Başkanlık sisteminin ardından Sn. Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için kullandıkları bir diğer kanalda AKİM, hükumette bulunan Adalet ve Kalkınma Partisinin iletişim kanalı olduğunu bildikleri için burası da yoğun kullandıkları kanallar arasında. Bu işlem için şu adresteki AKİM başvuru formunu kullanıyorlar.

5) Twitter Mesajları

Bu kanalı da çoğunlukla Sn. Cumhurbaşkanına, Bakanlara, Millet Vekillerine ve gazetecilere ulaşabilmek için kullanıyorlar. Mesajlarında karar vericilere ve gazetecilere ait twitter hesaplarını mention’larayarak kendilerine ulaşmaya çalışıyorlar. Sıklıkla mesajlarını ilettikleri bazı twitter hesapları şöyle:

  • @RT_Erdogan – Sn. Cumhurbaşkanı’nın Kişisel Twitter Hesabı
  • @nurettincanikli – Milli Savunma Bakanı Sn. Nurettin Canikli’nin Kişisel Twitter Hesabı
  • @tcbestepe – TC Cumhurbaşkanlığı Resmi Twitter Hesabı
  • @ikalin1 – TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sn. İbrahim Kalın’a Ait Kişisel Twitter Hesabı
  • @Akparti – Hükumette Bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi Resmi Twitter Hesabı

Gözlemleyebildiğim kadarıyla bu sosyal hareketin başında Bedelli Askerlik Platformu Başkan Ferhat Doğan (@ferhatdogan) bulunuyor ve kitleyi çeşitli iletişim kanallarına yönlendirerek kolektif başarı sağlamaya çalışıyor. Aynı zamanda Ankara ve İstanbulda çeşitli temaslarla karar vericiler, millet vekilleri ve gazetecilere ulaşarak lobi yapmaya çalışıyor.

Twitter üzerinde yaptığım mini anketin sonuçları kitlenin şu sebeplerle ağırlıklı olarak bedelli askerlik talebinde bulunduğunu gösteriyor. 10 dakikalık kısa bir süre içerisinde 200’ün üzerinde tercih kullanılan anketin sonuçları şöyle:

Bu sosyal harketin başarılı olup olamayacağını bilemiyorum elbette fakat organizasyon kabiliyetlerini takdir ediyor ve başarılar diliyorum. Siyasi mekanizmaları harekete geçirebilmek için tek doğru yolun barışçıl, demokratik yollar olduğunu biliyor ve bunun dışında herhangi bir yaklaşımın desteklenmemesi gerektiğini düşünüyorum.