Değerli Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı yöneticileri,

Dün akşam saatlerinde Twitter üzerinden bakanlığınızın 1 milyon adet Delphi lisansı alımı yapacağı söylentisini duymuş bulunuyorum. 130 ülkeden 5000’in üzerinde yazılımcı çalıştıran bir Amerikan şirketinde yöneticilik yapan bir kardeşiniz olarak bazı gerçekleri paylaşmak istiyorum.

Delphi yeterince açık kaynak koda ve geliştirici topluluğuna sahip bir dil değildir. Temel programlama öğrenen gençlerimizin başka dillere ve teknolojilere geçiş yapabilecekleri doğrudur, fakat bu adım onları pek çok konuda tekerleği yeniden icat etmeye zorlamak anlamına gelir.

Çözüm üretme sanatı olan yazılım mühendisliğini onlara öğretirken milyonlarca kişi tarafından geliştirilmiş hazır kaynaklara yabancı kalmalarını desteklemememiz gerekir.

Dünyanın en çok kullanılan kod deposu olarak tabir edebileceğimiz Github verilerine göre 2019 yılının en çok kullanılan yazılım dilleri aşağıdadır:

 1. JavaScript
 2. Python
 3. Java
 4. PHP
 5. C#
 6. C++
 7. TypeScript
 8. Shell
 9. C
 10. Ruby

Bu dillerin dışına çıkarak yaptığımız köklü yatırımlar milyonlarca yazılım geliştiricinin ortak mirası ve entellektüel birikimi olan olan açık kaynak fırsatlarını kaçırmamız anlamına gelir.

Yine dünyanın en çok kullanılan yazılım temelinde soru-cevap sitesi StackOverflow’a göre en çok tartışılan kod parçaları şu dillerdedir:

 1. JavaScript – 67.8%
 2. HTML/CSS – 63.5%
 3. SQL – 54.4%
 4. Python – 41.7%
 5. Java – 41.1%
 6. Bash/Shell/PowerShell – 36.6%
 7. C# – 31.0%
 8. PHP – 26.4%
 9. C++ – 23.5%
 10. TypeScript – 21.2%

Konu bir söylenti düzeyinde olduğundan sorumluları aramak yerine sorunu çözmek için elinizden geleni yapacağınızdan hiç şüphem yok.

Saygılarımla

Sinan Ata