Bu yazı WorkRemote adresinde yayınlanan şu yazının Türkçe versiyonudur. Uzaktan Çalışma Araçları olarak Türkçeye çevrilmiştir. Bir önceki bölümü şurada bulunabilir.

Bu seriyi takip edenler kim olduğumu zaten biliyordur, bilmeyenler için, son 5 yılımı Crossover‘da 100% uzaktan çalışarak geçirdim. Bu inceleme serisi uzaktan çalışma dikeyinde yeni teknolojileri keşfetmek için bir radar vazifesi görmektedir.

Haftanın Uzaktan Çalışma Araçları

Yac

YAC Logo

YAC birkaç sebeple ilginç, uzaktan çalışan takımlar için asenkron iletişim imkanı sağlayan bir platform. Aynı zamanda mobil, masaüstü ve web’de çalışıyor. Çalışmanın geleceğinin uzaktan çalışma, uzaktan çalışmanın geleceğinin ise asenkron iletişim olduğuna inananlardanım. Küçük bir takımla yakın zamanda $1.5M yatırım alan YAC’ı denemek isteyeceğinizi düşünüyorum.

Eğer ekip içi mesajlaşmalarınızın 30 gün içinde silinmesini göze alıyorsanız YAC ücretsiz paketini deneyebilirsiniz, premium pakette bu sorun yok ve kişi başı aylık 5$ gibi bir ücreti var. Bu seviyede pek çok araca göre fiyatı uygun.

Ziyaret et


Carrot

Carrot uzaktan çalışan ekipler için bir bilgi merkezi ve ekip içi iletişim mutabakat merkezi olmayı hedefliyor. Toplantı notları ve şirket dokümanlarını yönetmek Carrot’la eğenceli hale gelebilir. Özellikle “bu içeriği kim gördü” bölümünü beğendim, getirdiği şeffaflıkla uzaktan çalışan ekiplerdeki “ben onu bilmiyorum” sorununu ortadan kaldırabileceğini düşünüyorum.

Unutmadan, bu aracı tam verimli kullanmak istiyorsanız ekip olarak geçiş yapmanızı öneririm, şirketin bir kısmı kullandığında verimli olmayacağını düşünüyorum. Carrot’un maliyeti aylık kişi başı 5$, diğer pek çok benzer araca göre aslında uygun.

Ziyaret et


Collusion

Spec ve playbook’ların nispeten büyük uzaktan çalışan ekipler için ne kadar önemli olduğunu herhalde anlatmama gerek yok. Aynı sayfada olmak, mutabık olmak uzaktan çalışma ortamında giderek zorlaşıyor, Collusion bu sorunun çözümü için her işi kollektif bir yazı tahtasına dönüştürüyor.

Kişi başı aylık 20$ lık maliyetini biraz fazla bulduğumu söylemek zorundayım. Pek çok uzaktan çalışan ekip için maliyet bir engel olacaktır. Halka açık projeler için ücretsiz bir paketleri de bulunuyor, bu gidişle binlerce halka açık proje ve çok az ödeyen müşterileri olacağını öngörüyorum.

Ziyaret et


Slite

Slite kollektif bir iş ve işlem listesi uygulaması, uzaktan çalışan ekipler için bir merkez olmayı hedefliyor. Pek çok popüler araçla entegrasyonu olsa da Notion ve Airtable gibi rakiplerle, özellikle aylık $6.67 kişi başına maliyetini göz önüne aldığımda işleri çok kolay değil.

Ziyaret et


Sofa

İlk iş dışı uzaktan çalışan dostu uygulama incelemem Sofa. Google Görsel Aramalardaki uzaktan çalışma imajının aksine uzaktan çalışmak kolay değil, kesinlikle havuz kenarında mojito yudumlamaya ve bir taraftan da laptopunuza bakmaya benzemiyor. Açık konuşmak gerekirse uzaktan çalışma insanın kıçını düzleştiren bir deneyim, uzun saatler bilgisayar başında odaklanıp çalışmanız gerekiyor. Tam da bu sebeplerden iş dışında ne yaptığınız çok önemli hale geliyor, işten soyutlanıp dinlenmeniz ve kendinize zaman ayırmanız gerekiyor. Sofa uzaktan çalışanlar için dinlenme zamanını organize etmeye talip. Kitap, film ve benzeri aktiviteleri kendiniz için listeleyip organize olmanızı sağlıyor.

Şahsen bu aracı deneyeceğim, sizin de denemenizi tavsiye ediyorum. Çalışmadığnız zamanlarda mobil cihazlardan işi takip etmek yerine %100 işten uzaklaşmaya çalışın. Netflix’te eğlenceli bir şey izlemeniz gerekirken zihniniz sürekli işte olmasın. Bunun size faydadan çok zararı var uzun vadede.

Sofa ücretsiz ve şimdilik yalnızca iPhone’da çalışıyor.

Ziyaret et


WorkRemote İzleme Listesi

Tonari

Tonari bir süredir izlediğim bir girişim, üstesinden gelmeleri gereken donanım sorunları sebebiyle biraz yavaş ilerlediğini söyleyebilirim.

Tonari gerçek bir sanal iletişim ortamı sağlamayı hedefliyor, pazarla ilgili bilgili görünüyorlar. Kısacası evinizin veya ofisinizin bir duvarını başka bir ortama açılan bir kapıya dönüştürmek istiyorlar. Tam boyut video iletişim esasında iş ve iş dışı kullanımlar için ilginç olabilir. Bu kapı sayesinde uzaktan çalıştığınız şirketin merkez ofisine direkt bağlanma şansınız var. İzlemekte fayda var.

Ziyaret et


Uzaktan çalışan ekip ve bireyler için bir problemi çözen bir araç mı biliyorsun? Şu adresten bize ulaşıp bir sonraki yazıda aracın tanıtılmasını sağlayabilirsin.